Kosova Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü, ülke genelinde son 24 saatte 40 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.

Kosova Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, 7 Haziran 2020 tarihinde, tanı konulmuş kişilerle temasta olan ve hastaneye başvuran kişilere yapılan 296 testten 40’ının pozitif çıktığı ifade edildi.

Koronavirüs tanısı konulan kişilere virüsün temas yolu ile bulaştığı belirtilirken, Priştine’de 10, Vıçıtırın’da 8, Prizren’de 7, Kosova Ovası’da 6, Obiliç’te 5 ve Gilan, Rahovça ile Mitroviça’da birer vaka tespit edildi.

Böylelikle toplam vaka sayısı bin 234’e yükseldi.

Diğer taraftan son 24 saat içerisinde 6 kişinin iyileştiği belirtildi.

Koronavirüs tanısı konulan toplamda 890 kişi iyileşirken, 31 kişi de vefat etti. Kosova’da, 313 aktif vaka bulunuyor. Şimdiye kadar 16 bin 674 kişiye test yapıldı.

Başkent Priştine’de 3 kreş kapatılıyor

Son 24 saatte tespit edilen 40 vakanın arasında başkentte 10 vakannın bulunması Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti’yi harekete geçirdi.

Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti, sosyal medya hesabından yaptığı açıkalamada, başkentteki üç kreşin yarın kapatılacağını duyurdu.

Ahmeti açıklamasında, “Şimdi Priştine’deki on vaka hakkında daha fazla bilgiye sahibiz. Ne yazık ki, bireylerin sorumsuzluğu ve riske karşı ihmalkar yaklaşım bize daha büyük sıkıntılar yarattı. Lulevera, Xixëllonjat ve Buzëqeshja kreşleri yarın kapatılıp dezenfekte edilecektir. Ayrıca enfeksiyon riski taşıdığını düşündüğümüz kişilerle de irtibata geçeceğiz. Hastalığınızı başkalarından gizlemeyin ve virüsü önemsiz birşey olarak görmeyin. Alınacak yeni önlemlerle ilgili yarın bilgilendirme yapılacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

Kosovaport

Önceki Haber

Güney Kıbrıs’ta camilere provakasyona AK Parti’den tepki

Sonraki Haber

“Rum yönetimi Türk ve İslam karşıtlığını cesaretlendirmeye son vermeli”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × four =