9 Aralık Uluslararası Soykırım Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle Mecliste özel oturum düzenlendi.


Uluslararası Soykırım Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle Mecliste düzenlenen özel oturumda söz alan Meclis Başkanı Vjosa Osmani, kayıp kişilerle ilgili bilgileri saklayarak Sırbistan’ın suç işlemeye devam ettiğini söyledi.

Osmani, “bugün burada kayıp kişiler için sesimizi duyurmak adına toplandık. Kayıplarımız, eski rejimin devamı olan Sırbistan’daki iktidar tarafından gizleniyor. Söz konusu kişiler kaybolmadı. Şiddet uygulanarak alıkonuldular. Kayıp kişilerimizin ailelerine iadesini istiyoruz. Şiddet, mağdurların öldürülmesinden gizlenmelerine ve onlar hakkında bilgi vermeme çağrısına kadar sistematiktir bir suçtur” dedi.


Annelerin Çağrısı Derneği Başkanı Nusrete Kumnova ise, milletvekillerine Kosova’da işlediği suçlardan galip çıkmaması için Sırbistan’ın biran önce durdurulması çağrısı yaptı. Kumnova, “Sanırım yaşanan acılar, gözlerimizi de kör etti. Yaşanalar görülmüyor. Sırbistan’ın Kosova’da işlediği suçlar için 21 yıldır adalet istiyoruz. Sırbistan rejimi, binlerce insanı öldürdü, suçlarını gizlemek ve katledilenlerin bulunmamaları için Sırbistan’daki toplu mezarlara gömdüler. Bugün burada, acılı aileler yerine çocuklarımız olmalıydı. Kosova, bağımsız bir devlettir ve Sırpların Kosova’da işlediği suçlara yönelik adalet sürecinin başlaması için en kısa sürede insiyatif almalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

Bulgaristan’da ortalama yaşam süresi 74,9 yıl

Sonraki Haber

Avrupa Parlamentosu, Kosova için AB’nin 5 ülkesine tekrar çağrı yapacak