Kosova’da Türkçe eğitim verilen okullarda Türk bayrağının da yer alması talep edildi

Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP Milletvekili Enis Kervan, Meclis oturumunda başta Prizren olmak üzere Kosova genelinde Türkçe eğitimin de verilidiği okullarda Türk bayrağının da yer alması gereğini dile getirdi.

Kervan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün bir daha çok etnikli, çok kültürlü ve çok dilli bir Kosova’mızda hep birlikte yaşadığımızı bir daha belirtmek için aldım.

Kosova’da toplulukların yaşadığı belediyelerde bizlerin de dillerinde eğitim görülmektedir.
Özellikle bugün Prizren belediyesinde Türkçe eğitim görülen okullar için konuşmak istiyorum. Maalesef belediye meclis salonlarında başlayan bazı haksızlıklar diğer kurumlarda devam ederek bugün bu durum okullarda da devam etmektedir. Bu da bizleri de derinden üzmektedir.

Bugün okul isimlerini vermek istemiyorum. Bizler hep birlikte kardeşçe yaşıyoruz böyle de yaşamaya devam edeceğiz. Her zaman çoğunluk olan kardeşlerimizi destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Onların sembollerini, bayraklarına saygı duyarak desteklemeye devam edeceğiz, burada hiçbir sıkıntı yok.

Fakat özellikle Türkçe eğitim görülen okullarda da bizlere de aynı özenin aynı saygının duyulmasını istiyoruz. Kimi okullarda beş ayrı bayrak asılırken diğerleri arasında Avrupa Birliği ve Nato bayrakları asılmaktadır. Fakat bu okullarda Kosova’mıza destek sunan Türkiye’nin bayrağı asılmamaktadır. Bundan da öte o okullarda Türk öğrencilerinin milli bayrağı asılmamaktadır.

Bizler çoğunluk olmayam topluluk temsilcileri olarak Natoya ve Avrupa Birliğine üye olmak yolunda elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ancak henüz üyesi olmadığımız bu kurumların bayrağı asılırken Türkçe eğitim görülen okullarda Türk bayraklarının asılmaması keza Boşnak kardeşlerimizin milli bayraklarının asılmaması bizleri derinden üzmektedir.

Türkçe eğitim görülen o okullarda öğretmenlerimizin veya yöneticilerimizin bu sorunu çözmesi beklenilemez. Bu yük onlara çok ağırdır. Ben her zaman onların yanında olmaya devam edeceğim. Bu eksikliğin okul müdürleri tarafından giderilmesi gerekmektedir çünkü okul müdürü herkese eşit hizmet etmek zorundadır, belediye başkanlarıdır, Eğitim Bakanıdır, Yerel Yönetimler Bakanıdır ve diğer kurumlardır.

Biz iki yıldır burada Yerel Yönetimler Bakanı’ndan Topluluklardan Sorumlu Belediye Belediye Başkan Yardımcısının seçimini düzenleyen İdari Talimatın değiştirilmesini talep ediyoruz. Bu haksızlığa son verilmesini talep ediyoruz. Eğer bugün Prizren’de topluluklardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcımız olsaydı belki bir umut bu eksikler düzeltilirdi. Bizler hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz, birbirimize saygılı olmaya devam edeceğiz.

Bunun bir art niyet olmadığını biliyoruz, fakat artık iyi niyeti de görmenin zamanıdır. Türkçe eğitim görülen okullarda Türk Bayrağının da asılmasını talep ediyoruz. Herkesin buna saygı duymasını talep ediyoruz.

Herkesin mübarek Ramazan Bayramını kutlarım. Ayrıca Kosova’da varlığımızın mührü olan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını da şimdiden tüm vatandaşlarımıza kutlarım.”

Read Previous

TMV öğrencileri, Saraybosna’da çocuk yurdunda kalan yaşıtlarına bayram hediyesi verdi

Read Next

Rus asıllı Babic, İslamiyet’i seçtikten sonra Ramazan Bayramı’nı heyecanla karşıladığını söyledi