Kosova’da Türk Yatırımları Ele Alındı

Kosova Türkiye Ticaret Odası (KTTO) Onursal Başkanı, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, KTTO Başkanı Bahadır Aksoy ve Oda üyelerinin katılımı ile Kosova Merkez Bankası Başkanı Bedri Hamza’yı ağırladı.

Toplantıda, Kosova ile Türkiye arası ekonomik ilişkilerin yanı sıra, KTTO üyelerinin Kosova ekonomisindeki yeri ele alındı. Toplantıya T.C. Priştine Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Tamer Topaloğlu ve Arnavutluk’tan misafir olarak gelen IFIS Broker şirketi temsilcisi Petraç Milo katıldı.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türkiye ile Kosova arasında her alanda mükemmel düzeyde ilişkilerin devam ettiğini belirterek, Kosova ile siyasi ve diplomatik ilişkilerin yanı sıra, ekonomik, eğitim, sağlık, güvenlik gibi tüm alanlarda işbirliklerinin yapılmakta olduğunu söyledi. Türk işadamlarının değişik sektörlerde bu güzel ülkeye katkı sunmaya devam ettiklerine dikkat çeken Büyükelçi Kılıç, bu katkıların ve işbirliklerinin daha üst seviyelere nasıl taşınabileceği konusunda hangi mekanizmaların işletilebileceği üzerinde durulması gerektiğini belirtti. Büyükelçi Kıvılcım Kılıç, geleneksel hale gelecek olan bu tip toplantıların da iki ülke ilişkilerinin derinleşmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

kosova 2

Merkez Bankası Başkanı Bedri Hamza ise sözlerine başlarken BüyükelçiKıvılcım Kılıç nezdinde Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk milletine, Kosova’ya askeri, siyasi, ekonomik ve diplomatik alanlarda sağlamış oldukları olağanüstü katkılardan dolayı teşekkür etti. Hamza, Kosova halkının ve devletinin bu katkılardan dolayı her zaman minnet duyacağını belirtti. Merkez Bankası Başkanı Hamza, bu masa etrafında yer alan değerli işadamlarının Kosova’da bulunarak ülkenin kalkınmasına katkı sağladıklarını ve binlerce kişiyi istihdam ettiklerini ifade etti. Türk işadamlarının Kosova’da en önemli yatırımcıların başında geldiğine dikkat çeken Merkez Bankası Başkanı Bedri Hamza, hem yatırım hem de ticari ilişkiler açısından Türkiye’nin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
Kosova Türkiye Ticaret Odası Başkanı Bahadır Aksoy da, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ile birlikte Kosova Merkez Bankası Başkanı Bedri Hamza’yı ağırlamaktan büyük bir onur duyduğunu belirtti. Bahadır Aksoy, KTTO bünyesinde yer alan Türk ve Kosovalı işadamlarının bu ülkenin kalkınması için gayret sarf ettiklerini kaydetti.

Selamlama konuşmalarının ardından Kosova ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler ve Kosova Türkiye Ticaret Odasının yeri konusunda bir sunum yapıldı. Sunumda, Türkiye’nin hem ticari hem de yatırım ilişkileri bakımından Kosova açısından önemli bir yere sahip olduğu belirtildi. 2015 yılının 10 aylık verilerine göre, Kosova’nın 2.1 Milyar €’luk ithalatının %9.2’lik pay ve yaklaşık 200 Milyon €’luk ithalatın Türkiye’den yapıldığı bildirildi. Yatırım ilişkileri açısından da son yıllarda Türkiye’nin yatırımlarının artışına dikkat çekildi. Kosova’ya bugüne kadar 2.7 Milyar €’luk doğrudan yabancı yatırımın çekildiği, Türk yatırımlarının da 300 Milyon € civarında olduğu kaydedildi. Öte yandan Kosova Türkiye Ticaret Odası bünyesinde yer alan Türk firmalarının Kosova ekonomisine önemli bir katkı yaptığına dikkat çekilerek, 6700 kadar istihdam sağladığı ve Kosova’ya gelen toplam Türk yatırımlarının % 87.48’inin temsil edildiği belirtildi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Büyükelçi Ömür Şölendil 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramını Kutladı

Read Next

Poposki: İsim Anlaşmazlığı Konusunda Dağlar Kadar Fark Var

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *