Kosova’da Türk bayrağına yapılan saldırı birçok kişi ve kurum tarafından kınandı

Kosova’nın Prizren şehrinde Türk bayraklarına yapılan çirkin saldıryı kınayan Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Türk bayraklarının ışıklandırma direklerinden indirilmesi olayının, hoşgörülü bir devlet olarak değerlerimize zarar verdiğini belirtti.

Prizren’de Türk bayrağını direklerden indiren gençleri kınayarak  ve olayı  kabul edilemez olarak niteleyen Sveçla, gözaltına alınanların  meydana gelen ihlale karşı yürürlükteki mevzuata göre yargılanacağını söyledi.

Sveçla, bu tür eylemlerin etnik gruplarla  bir arada yaşama ve hoşgörünün hakim olduğu bir devlet olarak değerlerimize ciddi şekilde zarar verdiğini vurguladı.

Bakan Sveçla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Prizren’de Türk devletinin bayrağını direklerden indiren bazı gençlerin eylemi kabul edilemez. Kosova Polisi, sebep olunan ihlale karşı yürürlükteki mevzuata göre yargılanacak olan şahısları gözaltına alarak,  zamanında tepki verdi. Bu tür eylemler, bir arada yaşama ve etnik hoşgörünün hakim olduğu bir devlet olarak değerlerimize ciddi şekilde zarar veriyor” ifadelerine yer verdi.

– Prizren Belediye Başkanı Türk bayraklarının indirilmesi olayını kınadı

Prizren Belediye Başkanı Shaqir Totaj, Kosova’nın Bağımsızlık yıldönümü münasebetiyle asılan Türk bayraklarını  elektrik direklerinden indirilmesi olayına tepki gösterdi.

Türk bayraklarının direklerden indirilmesini kınayan Totaj, “Prizren belediye başkanı olarak, Kosova Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığının 14. yıl dönümü şerefine diktiğimiz  Türk bayraklarının ışıklandırma  direklerinden  indirilmesi olayını belediye kurumları adına kınıyorum” dedi.

“Dost bir ülke olan Türkiye, ülkemize en çok destek veren ülkelerden biri olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Türk toplumu da şehrimizde diğer tüm topluluklarla tam bir uyum içinde yaşıyor. Çeşitlilik Prizren şehrinde özel bir değerdir” şeklinde açıklama yapan Totaj, bu tür eylemlerin  ortak yaşama ile Türk toplumu ve Türkiye devleti ile olan iyi ilişkilerimize zarar verdiğini belirtti.

Prizren belediye başkanı Shaqir Totaj,  Prizren için kabul edilemez bu olguya hızlı tepki veren kolluk kuvvetlerini tebrik etti.

– YTHP’den kınama

Yenilikçi Türk Hareket Partisi YTHP tarafından yapılan açıklamada, parti Genel Başkanı Ertan Simitçi’nin Prizren Emniyet müdürlüğü yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“17 Şubat Kosova Cumhuriyeti Bağımsızlığı kutlamaları çerçevesinde, T.C. Prizren Başkonsolosluğu karşısında bulunan Türk Bayrağına dün akşam kimliği belirsiz kişiler tarafından çirkin saldırı gerçekleştirildiği bilgisi üzerine (18.02.2022) Cuma günü Genel Başkanımız Sn. Ertan Simitçi Prizren Emniyet müdürlüğü yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Prizren Emniyet Müdürlüğü tarafından aldığımız bilgi doğrultusunda, yaşanan olay hakkında gerekli yasal incelemelerin başlatıldığını ve şüpheli 5 kişinin ifadesine başvurulduğu bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Dün akşam Prizren’de yaşanan bu çirkin olay karşısında, ilgili kişiler hakkında yasal sürecin başlatılacağı bilgisini tüm kamuoyuna bildiririz.  YTHP olarak, Türk bayrağına yapılan bu çirkin saldırıyı kınadığımızı ve bu tür eylemlerin son bulması için, şüpheli kişilerin ağır yaptırımlara tabi tutulmasını bekliyoruz.”

– Kosova Meclisi Kosova-Türkiye Dostluk Grubu’ndan Kınama

Kosova-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Enis Kervan imzalı yazılı açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Her devletin simgesi olan bayrak her millet ve toplum için kutsaldır. Dost ülkelerin bayraklarıyla süslenmiş Prizren sokaklarında 17 Şubat vesilesiyle Türk bayrağına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bağımsızlık Günü Prizren kentinde bir grubun gerçekleştirdiği ve  bayrakları nehre fırlatan bu saldırı şüphesiz ciddi bir eylemdir, bu eylem sadece bir bayrağa saldırı değil, dostluğu bozmaya ve Kosova’da topluluklar arası ahnege yönelik bir eğilimdir.  Öte yandan, bu eylemi gerçekleştirenler hakkında derhal harekete geçen Kosova Polisine saygılarımızı sunuyoruz. Bu eylemler, çirkinliklerine rağmen,  bir arada yaşamamızı, Kosova ve Türkiye gibi iki ülke arasındaki dostluğu hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Kosova-Türkiye Dostluk Grubu olarak bu tür olayların tekrarlanmaması için gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kosovaport

Read Previous

2023 Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası Türkiye’de düzenlenecek

Read Next

Bulgaristan’da “Uluslararası Ana Dili Günü” kutlandı