Kosova’da toplu etkinliklere yasak getirildi

Kosova Başbakan Albin Kurti ve Sağlık Bakanı Rifat Latifi, 6 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni anti-Kovid önlemlerini açıkladı.

Düzenlenen basin toplantısında yeni Omicron varyantının ortaya çıkmasının ardından  yeni önlemlerin  alındığı belirtildi.

Maske, tek başınıza araba kullanırken veya arabada aile fertlerinin bulunduğu, koşarken, egzersiz yaparken, yemek yerken veya içerken gibi durumlar dışında,  zorunlu olmaya devam ediyor.

Önlemlerden biri, toplu taşıma araçlarında, personel ve yolcuların seyahat edebilmeleri için Kovid-19 sertifikalarından birine sahip olmaktır.

Kapalı mekanlara maskesiz giriş yasak olacak.

Sokağa çıkma  kısıtlaması 00:00’dan sabah 5’e kadar devam ediyor.

Ayrıca, sosyal ve emeklilik şemalarından  tüm yararlananların hayatta olduklarına dair bildirilmeden muaf tutulacak.

Bu arada gece kulüplerinin faaliyetleri ile festival, konser, gezi, hac, düğün, nişan, aile ve sosyal eğlence partilerinin  düzenlenmesi yasaklandı.

Gastronomiye iç mekanlarda yüzde 50’ye kadar, dış mekanlarda ise yüzde 70’e kadar müşteriye  izin veriliyor. Gastronomi hizmetlerine 05:00 – 23:00, müziğe ise 21:30’a kadar izin verilmektedir.

Takside sadece iki yolcunun seyahat etmesine izin veriliyor.

3 Ocak’tan itibaren Kosova’ya giriş yapan herkesin iki doz aşılama belgesine sahip olması gerekecek.

Bu tarihe kadar, Kosova’ya giriş yapan kişilerin iki doz aşı kanıtı  veya 1 doz aşı kanıtı ile  48 saatten daha eski olmayan PCR testi  veya Kovid-19’u geçirdiklerinin kanıtı ile birlikte bir doz aşı yaptırmalarına izin verilmektedir.

Kosova’ya giren tüm vatandaşlar ile geçici veya kalıcı oturma iznine sahip kişilere, “Adem Jashari” havaalanında ve ayrıca Vërmicë, Merdare, Dheu i Bardhë ve Elez Han sınır kapılarında gezici ekipler tarafından aşılanma fırsatı verilmektedir.

Bu arada Bakan Latifi, gelecek haftadan itibaren  aşının hafta sonu da yapılabeleceğini  duyurdu.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Belgrad’da halk sokağa indi

Read Next

Cumhurbaşkanı Pendarovski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Escobar ile görüştü