Kosova’da Sırp ve Rus sembol ve resimler içeren panolar kaldırıldı

Kosova’da ülkenin kuzeyinde Sırp ve Rus sembolleri içeren resimlerin yer aldığı reklam panoları kaldırıldı. Ülkenin İçişleri Bakanı Sveçla, “Bugün Zveçan’da, diktatörlerin ve saldırganların sembol ve görsellerinin yer aldığı yasa dışı reklam panoları kaldırıldı” paylaşımında bulundu.

Kosova hükümeti, çoğunlukla Sırpların yaşadığı ülkenin kuzeyinde Sırp ve Rus sembolleri ile aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de bulunduğu ünlü kişilerin resimlerinin yer aldığı reklam panolarını kaldırdı.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, sosyal medya hesabından, reklam panolarının kaldırılmasıyla ilgili görüntüleri, “Bugün Zveçan’da, Kosova Cumhuriyeti’nde kabul edilemez olan, diktatörlerin ve saldırganların sembol ve görsellerinin yer aldığı yasa dışı reklam panoları kaldırıldı.” ifadeleriyle paylaştı.

Sveçla, Sırbistan’ın Kosova’daki tek sembolünün Priştine’deki büyükelçilik binasının olacağını vurgulayarak, “Vladimir Putin gibi faşist ve saldırganların ve devletimizin muhaliflerinin reklam panoları ve görselleri ülkemizde yer bulamayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Kosova’nın demokratik değerler ve Avrupa-Atlantik yönelimine tanımlandığına dikkati çeken Sveçla, kurumlar olarak kanuna, düzene ve ülkenin her yerinde anayasanın uygulanmasına bağlılıklarını sürdürdüklerini kaydetti.

Read Previous

BM: İnsanların karınlarını doyuracak yiyecek bulamadığı Gazze’de durum çok trajik

Read Next

Yunanistan’da emekli koramiral: Türkiye’ye silah konusunda yetişemeyiz