Kosova’da sınıf rahleli protesto

Kosova’da eğitimde devam etmekte olan grev,  Çocukları Korumaya Yönelik Sivil Toplum Kuruluşları (STK)  Koalisyonu’nun başbakanlık binası önünde düzenlediği eylemle protesto edildi.

Başbakanlık binası önündeki alan yerleştirilen sınıf rahleleri ile, greve son verilmesi talep edildi.

“Okuldaki Çocuklar” sloganıyla sembolik şekilde greve karşı çıkılan eylemde, grevin, eğitim süreci dışında  kalan  her bir öğrenciye  verilebilecek zararı gösteren pankartlar, rahleler üzerine yerleştirildi.

Eylem, grev ile çocukların eğitim hakkının ihlel edildiğine işaret edilerek,  öğrenmenin kesintiye uğramasının çocuklara verdiği zararla ilgili veriler ve gerçekler hakkında konuşuldu.

KOMF İcra Müdürü Donjeta Kelmendi, protesto eyleminde yaptığı konuşmada,  bu eylem aracılığıyla  Kosova’da öğretim  süreciyle ilgili olarak oluşturulan  duruma isyan ettiklerini dile getirdi. Yaklaşık 320 bin çocuğun  3 hafta eğitim  dışında kaldığını hatırlatan Kelmendi,  “Koalisyon olarak, bugün bu eylemle,  boş rahle  ve sandalyelerle boş bir sınıf, Kosova’daki eğitim süreci için yaratılan duruma karşı tepkimizi, hoşnutsuzluğumuzu ve isyanımızı sembolize etmek ve ifade etmek için sahnelendi.  Yaklaşık 320 bin  çocuğun okul rahleleri  dışında olduğu, okula gidemediği ve Kosova Cumhuriyeti Anayasası tarafından korunan temel eğitim haklarına sahip olmadığı üç hafta oldu” dedi.

Kelmendi, mevcut durumun  son derece rahatsız edici ve aynı zamanda kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Kosovaport

Read Previous

Putin’in seferberlik kararından sonra Ruslar Sırbistan’a akın etti

Read Next

Slovenya cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor