Yeni tip koronavirüs Covid-19 salgını ile boğuşan Kosova’da sağlık çalışanlarına karşı fiziki saldırılar sıklaşmaya başladı.

Hasta yakınları tarafından saldırılara maruz kalan sağlık çalışanları, ilgili devlet kurumları tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda, vatandaşlara hizmet vermenin soru işaretine geleceğini dikkat çekti.

Seslerini duyurmak için Priştine Devlet Hastanesi olarak bilinen Kosova Üniversite Klinikleri Merkezi’ne (QKUK) bağlı Cerrah Kliniği avlusunda protesto eylemi düzenleyen Kosovalı sağlık çalışanları, Hükümet ve Sağlık Bakanlığı tarafından  can güvenliklerinin sağlanması için acilen tedbir alınmasını talep etti.

Çalışma yerlerinde can güvenliğinin olmadığına dikkat çeken sağlık çalışanları, bu hususta Hükümeti duyarsız davranmakla suçladı.

Virüs salgını şartlarında sağlık hizmetlerinin aksamaması için sağlık çalışanları temsilcilerinin katıldığı protesto eyleminde konuşan Kosova Sağlık Çalışanları Sendikası Başkanı Fitim Havolli, hasta yakınlarının saldırgan davranışlarının endişe verici boyutlara ulaştığına işaret etti.

“ Hastane ve kliniklerin güvenlikçiler tarafından korunması, sağlık çalışanlarının can güvenliğini güvence altına almıyor. Güvenlikçi personele, sağlık çalışanlarının can güvenliğini koruması yetkisi verilmelidir” şeklinde açıklama yapan Havolli, Hükümet ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

Covis-19 salgını şartlarında sağlık çalışanlarının can güvenliğinin sağlanmasının öncelikli yükümlülük olduğunu belirten Havolli, hasta yakınlılarının sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarının önlenmesi için somut adımlar atılmasını talep etti.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

UEFA Avrupa Ligi grupları belli oldu

Sonraki Haber

Azerbaycan: Ermenistan, Ermeni asıllı Yunan vatandaşlarını savaşmaya getirecek