Kosova’da Reçak katliamı 25. yılında anıldı

Kosova’nın en üst düzey yetkilileri Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Meclis Başkanı Glauk Konjufca ve Başbakan Albin Kurti, Kosova’nın Arnavut nüfusuna yönelik en korkunç katliamlardan biri olan Reçak katliamının 25’inci yıldönümünü anmak üzere  Reçak köyündeki anıt merkezini ziyaret etti.

Adaletin barış ve özgürlüğe anlam verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Osmani, Arnavutların Slobodan Miloşeviç rejimi tarafından acımasızca katledildiğini ve eski büyükelçi William Walker’ın Kosova’nın kurbanlarının sesi haline geldiğini vurguladı.

Osmani, “Recak Katliamından 25 yıl geçti.  Burada yalnızca Miloseviç’in soykırım rejiminin kurbanlarını onurlandırmak için değil, aynı zamanda adalet çağrımızı yinelemek için de bulunuyoruz. Adalet barışa, özgürlüğe anlam verir ve uzlaşma için gereklidir.Demokratik dünyanın korunmasına ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde Reçak Katliamı Kosova meselesini uluslararası hale getirdi” dedi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Reçak katliamında öldürülen sivillerin çatışmalar nedeniyle ancak 4 hafta sonra gömüldüğünübelirterek,  bunun Sırbistan’ın gerçekleri çarpıtmaya çalıştığının bir göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Pazartesi günü Recak’ta yaptığı saygı duruşunda bu ülkede yaşananları dünyaya anlatan AGİT’in Kosova misyonunun eski büyükelçisi William Walker’a teşekkür eden Kurti, “25 yıl önce burada 45 Arnavut sivilin yaşadığı Recak katliamı öldürüldü, hem uluslararası kamuoyunu hem de dünya diplomasisini şok etti ve Sırbistan’ın Kosova’daki soykırımını durdurmak için NATO’nun askeri müdahalesini gerektirdi.” Ifadelerin,I kullandı.

Meclis Başkanı Glauk Konjufca da yaptığı açıklamada, Recak katliamı’nın Sırp rejiminin en zalim eylemleri arasında yer aldığını belirterek, Recak aracılığıyla demokratik dünyanın Sırbistan’ın bildiği diinl gücün dili anlaması gereketiğini söyledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Edirne’de Bulgaristan plakalı otomobilde gümrük kaçağı malzemeler ele geçirildi

Read Next

Türk güreşçilerden Hırvatistan’da 7 madalya