Kosova’da radikal gruplar tespit edildi

Kosova’da radikalizmle mücadele kapsamında yapılan çalışmalarda bazı kişilerin tespit edildiği açıklandı.

Kosova Başbakanı İsa Mustafa, hükümetin radikalizmin önlenmesinde ve bu belirti ile mücadelede çok sayıda önlem aldığını ve bu belirtileri gösteren kişilerin de tespit edildiğini belirtti.

Mustafa konu hakkındaki açıklamaları, Priştine’de düzenlenen NATO Seminerinde yaptı. Mustafa, “Biz, (DEAŞ) IŞİD saflarına hiçbir vatandaşın katılmamasını başardık. Bunun önlenmesinde Kosova Polisi, sivil toplum ve İstihbarat Ajansı yardımcı oldu” dedi. İsa Mustafa, vatandaşlarımıza Irak ve Suriye’de devam eden savaşlara katılmalarında yardımcı olmayı hedefleyen birkaç örgütün tespit edildiğini, diğer yandan radikalizm ve terör gibi diğer sorunlarla da ilgilendiklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Skender Hyseni de Priştine’de düzenlenen NATO seminerinde dini aşırıcılıkla mücadele hakkında bir konuşma yaptı.

Bakan Hyseni, dini propaganda manipülasyonlarının siyasi amaçla yapıldığını ve bu sorunun ulusal bir sorun olduğunu belirtti.

Hyseni, Kosova’da bir yıldır aşırıcılık ve radikalizmin önlenmesine dair Milli Stratejiyi ve Kosovalıların yabancı ülkelerde savaşlara katılımını yasaklayan yasayı benimsediklerini belirterek, 1 yıldan bu yana yabancı savaşlara hiçbir kimsenin katılmadığını, ancak Eylül ayında 6 kişinin kaydedildiğini, bunlardan iki kişinin değişik yollardan gitmeyi başardıkların I teyit ettiklerini ifade etti.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Sırp meclisinden savaş suçlularına ‘teşekkür’

Read Next

Siyah kuğular Ohri gölüne döndüler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *