Kosova’da protestocu kadınlara polis engeli

Kosova’da Başbakanlık binası önünde protesto gösterisi düzenlemek girişiminde bulunan “ Kutlamıyoruz, protesto ediyoruz” sivil toplum kuruluşu (STK) üyeleri, polis tarafından engellendi.

Dünya Kadınlar Günü münasebetile düzenlenen yürüyüşte eylemciler, polis tarafından konuşma yapmalarına izin verilmedi. STK aktivistleri,Hükümet binası merdivenlerinde konuşma yapmayı planlıyordu. Ancak polis güçleri, başbakanlık binasını önünde sıkı güvenlik tedbirleri alarak, binaya yaklaşılmasına izin vermedi.

“Kutlamıyoruz, protesto ediyoruz” STK kadın üyeleri, Priştine merkezindeki “ Zahir Pajaziti” meydanında toplanarak, başbakanlık binasına doğru yürüyüş yaptı.

Kosova’da öldürülen kadınlar için adalet ve aile içi şiddet mağduru kadınların korunması çağrısında bulunan protestocu kadınlar, bu 8 Mart’ı da kutlamayacağını, ancak “kadın ve kız çocuklarının hakları için ayrımcılığa uğramadan çalışma hakkı, tacize uğramadan, korku ve şiddet olmadan yürüme hakkı, özerk, bağımsız ve güçlü bir yaşam için” yürüyeceğini ifade etti.

Kadın hakları savunucuları, kadınların istihdam açısından ayrımcılığa uğradığını ve ayrıca kamusal ve özel alanlarda kadınlar için daha fazla güvenlik talep ettiklerini dile getirdi.

“ Kutlamıyoruz, protesto ediyoruz” kadın sivil toplum kuruluşu daha önceki yıllarda da  Kosova’da Dünya Kadınlar Günü’nde benzer protestolar düzenlenmişti.
Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’da plastik paletler arasında 377 kilo esrar ele geçirildi

Read Next

Gazze Şeridi’nde “açlık ve susuzluktan” ölenlerin sayısı 23’e yükseldi