Kosova Eğitim, Bilim, Teknoloji  Bakan Yardımcısı Edona Maloku-Berdyna düzenlediği basın toplantısında, okullarda  1 Eylül’de başlayacak öğretim için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Şu anda eğitimde  55 bin 94 kişinin aşı olduğunu , son iki haftada aşı yaptıranların sayısının ikiye katlandığını açıklayan Berdyna, “Yeni eğitim-öğretim yılının  1 Eylül’de başlaması kısa bir süre kala tüm hazırlıklar yapıldı.  Okullarda salgına karşı  önlem ve  aşılanma ön plana alındı.” dedi.

İki hafta öncesine kıyasla aşılanan eğitim görevliler sayısının  ikiye katlandığına işaret eden Berdyna, ders kitabı dağıtım sürecinin de gerçekleştiğini belirtti.

Yabancı ülkelerde okuyan bin öğrenciye 1 Mlyon Euro tutarında maddi destek sağlanmasına da değinen Eğitim Bakan Yardımcısı “Önce kızlara yönelik  çağrı yapıyoruz. Kızların ve kadınların yükseköğretimde eğitim görmeleri için sağlayacağımız maddi destek. Tahsis edilecek toplam miktar 1 milyon Euro ve 1 bin öğrenciye verilecek” dedi.

Maloku-Berdyna, “Bir başka kamuoyu çağrısı, en büyük desteğin doktora öğrencileri ve kadınlar için olduğu yurtdışındaki çalışmalarla finansal olarak desteklenecek 16 öğrenci içindi” ifadesini kullandı.

Kosovaport

Önceki Haber

Rusya’nın başkenti Moskova’da camideki yaklaşık 600 Müslüman gözaltına alındı

Sonraki Haber

Anadolu Nefesli Beşlisi, Sırbistan’daki “Tamburica Festivali’nde sahne aldı