Kosova’da muhalefet protestoya hazır

Kosova’da Meclis’te bulunan ve Meclis dışındaki muhalefet partileri, Enerji Düzenleme Kurulu (ZRRE) tarafından kararlaştırılan elektrik fiyatlarındaki artışa her şekilde karşı çıkmaya hazır olduklarını ifade etti.

Sosyal Demokrat Parti (PSD)  ile diğer muhalefet partileri ve sivil toplum arasında düzenlenen toplantıda  ZRRE’nin  kararını protesto etmeye hazır olduklarını ifade edildi.

Muhalefet partileri, elektriğe yapılan zam kararını Anayasa Mahkemesi’ne göndermeye hazır olduklarını da belirtti.

Toplantıda söz alan Nisma Partisi’nden  Endrit Shala, yaptığı açıklamada, toplantıda elektrik fiyatına zam yapılması kararı başta olmak üzere , çeşitli konuların tartışıldığını söyledi.

Gelecek için İttifak Partisi ( AAK) Genel  Başkan Yardımcısı Ahmet Isufi, muhalefetin bu kararı Anayasa Mahkemesi’ne gönderme taahhüdünden bahsettiğini belirterek, “Bütün araçları kullanacağız” dedi. İsufi, Hükümet ve ZRRE’nin işbirliği yaparak  elektrik fiyatının  bu artışını  durdurmak için tüm demokratik mekanizmalardan yararlanacaklarını söyledi.

PSD Genel Başkanı Dardan Molliqaj da, , diğer iki muhalefet partisi PDK ve LDK ile ortak bir direniş  için görüştüklerini söyledi. Molliqaj, protestonun kesin tarihiyle ilgili olarak diğer muhalefet partileriyle yapılacak görüşmenin ardından karar vereceklerini vurguladı.

Kosovaport

Read Previous

Abazovic: “Meclis çoğunluğuna ulaştık”

Read Next

AB’den Sırbistan’a Dodik boykotu