Kosova Meclisi Kamu Yönetimi Komisyonu Başkanı Vetëvendosje Hareketi  (VV) milletvekili Doarsa Kica-Xhelili, Meclis genel kurulu oturumunda yaptığı konuşmada,  Kosova Kamu Hizmetleri Bağımsız Gözetim Kurulu (KPMShCK) üyelerinin görevlerini tarafsız olarak yerine getirmediklerini, bu nedenle görevden alınmaları gerektiğini söyledi.

KPMShCK  üyelerinin görevden alınmasına karşı çıkan muhalefet partilerinden Kosova Demokratik Partisi’nden  (PDK)  Mërgim Lushtaku, söz konusu kurul üyelerinin görevlerinden alınması girişiminin siyasi amaçlı  ve yasal bir dayanağı olmadan yapıldığını söyledi.

“Şimdiye kadar görülmemiş bir yaklaşım sergileniyor. Bu kurulun Meclis tarafından daha bir yıl önce seçildi. Görevden alma girişimi delilsiz, gerçeksiz ve hukuki dayanağı olmayan siyasi amaçlarla yapılıyor” ifadelerini kullanan Lushtaku,  bu utanç verici tiyatroya karşı olduklarını, iktidarın,  yıllardır kurulan iyi bir uygulamayı yok ettiğini belirtti.

PDK’nın diğer milletvekili Memli Krasniqi de iktidardan,  mahkeme  rolünü üstlenmemesini talep etti.

Krasniqi, vatandaş oylarının iktidarda olduğunu,  ancak iktidarın  zayıf olan  parçalanmış bu devleti kurtarması gerektiğini, iktidarın  Meclis’i mahkeme  dönüştürmesinin yakışık kalmadığını vurguladı.

Muhalefet partilerinden Kosova Demokratik Birliği (LDK) milletvekili Agim Veliu, Kosova Kamu Hizmetleri  Bağımsız Denetim Kurulu’nun görevden alınması için yasal bir neden olmadığını söyledi.

Veliu,”Komisyonun, bir partinin çoğunluğu ile Meclise Kosova Kamu Hizmeti Bağımsız Gözetim Kurulu’nun yasa dışı olarak görev süresinin sona erdirilmesini önermesinden duyduğu endişeyi ifade etti.

Kosova İttifak Partisi (AAK) da , görevden alma girişimine de karşı çıktı.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Bakan Akar: Yunanistan moratoryuma uymuyor

Sonraki Haber

Filipçe: Önümüzdeki iki hafta içinde tüm başvuranlar randevu alacak