Kosova’da mevsimsel grip vakası 40’bini aştı

Kosova Halk Sağlığı Enstitüsü, 2023 yılının Ekim ayından 2024’ün 7 Ocak  tarihine kadar 40 bin mevsimsel grip vakasının kaydedildiğini açıkladı.

2024 yılın ilk haftasından 7 mevsimsel gribe yakalanan hasytaların sayısı   5 bin 700’ü aştı.

Vaka sayısı, mevsimsel gribin  salgın eşiğini aştığı belirtildi.

“Sağlık kurumlarında ve mevsimsel grip akut solunum yolu enfeksiyonları  ve şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonu  alanında yapılan aktif ve pasif araştırmalar aracılığıyla epidemiyolojik durumun sürekli gözetiminden elde edilen verilere dayanarak Kosova Halk Sağlığı Enstitüsü, 2024 yılının ilk haftası için bildirilen vaka sayılarına göre mevsimsel Grip yoğunluğunun yüksek dolaşım aktivitesinde ortaya çıktığı, arttığı ve salgın eşiğini aştığını duyurdu.

40 bin grip vakasının yanı sıra yaklaşık 5 bin akut solunum yolu enfeksiyonu ve 67 ciddi solunum yolu enfeksiyonu vakası da kaydedildi.

Enstitü, mevsimsel gribin önlenmesinde  en etkili  korunmanın aşılama yoluyla olduğunu açıklayarak, yayılmayı önlemek için pratik önlemler olarak vatandaşlardan koruyucu maske, fiziksel mesafe, el hijyeni, temastan kaçınma ve hastaların evde kalması gibi önlemlere başvurulmasını talep etti.

Kosovaport

Read Previous

Türkiye’deki tüm camilerde şehitler için dua edildi

Read Next

MİT, Türkiye’ye yönelik istihbarat toplayan teröristi Irak’ta etkisiz hale getirdi