Kosova Başbakanı Albin Kurti, hükümetin 100 günlük çalışmasıyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu’nun toplantısında yaptığı  sunumda, belirtilen süre içinde  142 karar aldıklarını ve çok sayıda yasa tasarısına onay verdiklerini belirtti.

Görev başladıkları dönemde ülkede aşı yokluğu ile karşılaştıklarını kaydeden Başbakan Kurti,  ”Bugün hükümetin 100 günü,  aynı zamanda birlikte başladığımız önemli yolculuğu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. 142 karar aldık ve önemli yasa tasarılarını onayladık. Acilen iki şey yapmaya söz verdik, önce yeni vakaların büyümesini durdurmak ve mümkün olduğunca çok aşı sağlamak” diye belirtti.

2 milyon aşı temin sipariş ettiklerini,  400 bine yakın aşı  geldiğine işaret eden Kurti,  “Bu 100 günde pandemi başarıyla yönetildi, ekonomi canlandı. Pandemi henüz bitmedi, virüs riski devam ediyor.” Dedi.

Ekononik gelişmelere değinen  Kurti, ihracatın yüzde 66, bütçe gelirlerinin  yüzde 30 arttığını kaydederek,   bütçenin yeniden revize edilmesiyle  ekonomik iyileşme için yeni bir paket oluşturma fırsatı yarattığını söyledi.

Bütçenin revize edilmesiyle ekonomiye 1 milyar 300 bin Euro katkı yapılacağına dikkat çeken Başbakan Kurti, istihdam için 50 milyon Euro, kamu hizmetleri için 112 milyon Euro ve aileler için 50 milyon Euro harcayacaklarını vurguladı.

Kosovaport

Önceki Haber

Uluslararası mahkemenin Stanisic ve Simatovic kararı Boşnak kurban yakınlarının beklentilerini karşılamadı

Sonraki Haber

Dardanel, satın aldığı Yunanistan markası ile Avrupa’da elini güçlendirecek