Kosova’da koronavirüs vakalarında yaşanan düşüş ardından Hükümet bazı tedbirlerin hafifletilmesi kararı aldı.

Elektronik ortamda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, kafe ve restoranların çalışma saati ile sokağa çıkma saati 23:30’a kadar uzatıldı. Kafe ve restoranlarda saat 21:00’dan itibaren müzik yayını duracak.

Kültür Bakanlığına Bağlı, Tiyatrolar, Kütüphaneler, Filarmoni, Galeriler,  Bale, Sinemalar, Gençlik Merkezleri, Müzeler ve Kültür Merkezlerinin gruplar halinde yüzde 40’lık kapasite ile faaliyet göstermelerine de izin verildi.

Hükümet tarafından alınan yeni kararlar kapsamında, kapalı ve açık alanlarda spor  aktivitelerine izin veriliyor. Bireysel spor dallarında eğitimler ve yarışmalar düzenlenebilecek. Antrenmanlara 30 kişi katılabilecekken, yarışmalara 50 kişi katılabilecek. Spor salonları ile kapalı yüzme havuzları faaliyetlerini sürdürecek.

Önlemlerin hafifletilmesi kapsamında, dini mekanlarda ibadetlere izin verildi.

Toplantıda ayrıca, resmi ECDC (Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi) listesine göre yüksek riskli ülkelerden gelen tüm yabancı uyrukluların Covid-19 ile enfekte olmadıklarını RT-PCR testi ile kanıtlamaları gerektiğine karar verildi.

Alınan kararlar arasında, tüm sağlık hizmetlerinin COVID-19 önlemlerine uygun olarak tekrardan başlaması ile kamu ve özel sektörde tam eleman kapasitesi ile çalışılması da yer alıyor.

Diğer taraftan,  5 kişiden fazla vatandaşın meydan, park vb. yerlerde toplanması ile aile kutlamaları dahil olmak üzere tüm halka açık toplantılar yasaklar listesinde yer almaya devam ediyor.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

AB kaynaklarıyla Bulgaristan’da öğretmen ve öğrencilere bilgisayarlar alınacak

Sonraki Haber

Genç Türk tenisçilerden Arnavutluk’ta 2 şampiyonluk, 2 ikincilik