Kosova’da her milletvekili için bir danışman istihdam edilmesi gündemde

Kosova Meclisi’ndeki 120 milletvekilinden her birinin kişisel yardımcısı olacak. Danışmanlar 600 Euro maaş alacak.

Yeni düzenleme ile Kosova Meclisi’nin 120 milletvekili, her birinin danışmanlık yapabilecek asistanı olacak.

Bu öneriye hem muhalefetten hem de iktidardan yeşil ışık yakıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan ana muhalefet partisi Kosova Demokratik Partisi ( PDK)  milletvekili Mergim Lushtaku,  artık milletvekillerinin,  danışmanlarını görevlendirme fırsatına sahip olacaklarnı belirterek, bunun Avrupa uygulamasına dayandığını söyledi.

“Batı ülkelerinde 5’e kadar danışman var, milletvekillerine mevzuat taslağı hazırlanmasında, mesleki araştırmalar ve diğer konularda  destek veren personeli var. İnanın ki bu konuda geç kaldık,  çünkü daha önce bir Meclis yapmalıydık. Doğru bir karardır ve tüm siyasi partilerin desteklediğine inanıyorum” şeklinde açıklama yapan Lushtaku, geçtiğimiz ay onaylanan bu yönetmeliğin, Meclis Komisyonlarının başkanları ile Meclis başkan yardımcılarına kadro ataması sağladığını hatırlattı.

Aynı şekilde, 10’a kadar milletvekilinden oluşan her Parlamento Grubu bir siyasi danışman çalıştırma hakkına sahipken, 11 ila 20 milletvekilinden oluşan Parlamento Grupları iki siyasi danışman görevlendirme hakkına sahiptir.

Bu arada, 50’den fazla milletvekili olan Vetëvendosje hareketi (VV)  gibi Parlamento Grubu, her birine bin Euro’nun üzerinde ödeme yapılacak 6 siyasi danışman görevlşendirme  hakkına sahiptir.

Bu yönetmelikte milletvekilleri ve siyasi danışmanlar  için ek ödenekler de öngörüldü.

Kosovaport

Read Previous

YEE destekleriyle Üsküp’te ‘Boşnak kültür günleri’ etkinliği düzenlendi

Read Next

Bosna Hersek’in ilk çeyrekteki dış ticaret açığı yaklaşık 3 milyar KM