Kosova’da her gün 8 aile içi şiddet olayı yaşanıyor

Kosova’da geçen yılın Temmuz ayından bu yılın Haziran ayına kadar 2 bin 735 aile içi şiddet vakası, yani her gün ortalama 8 vakanın meydana geldiği ihbar ediliyor.

Bu vakaların mağdurlarının yüzde 80’i kadın. Bu arada şiddet vakalarının en çok görüldüğü bölgeler ise 910 vakayla Priştine, 338 vakayla İpek ve 333 vakayla Prizren üst sıralarda yer almakta.

Bu durum Hukuki ve Siyasi Araştırmalar Grubu’nun (GSJP) hazırladığı” Kosova’da aile içi şiddet: Aile içi şiddetin kurumsal tedavisi” (Temmuz 2022- Haziran 2023)” adlı  raporun  sunumunda açıklandı.

Raporda ayrıca en sık vakaların karı-koca ilişkilerinde olduğu ve Kosova Polisinin bu vakaların ihbar edilmesi konusunda güvenilir ilk kurum olmaya devam ettiği ortaya çıktı.

GLPS İcra Müdürü  Arbëresha Loxha-Stublla yaptığı sunumda,  raporda bulgu ve tavsiyelerin yanı sıra aile içi şiddete karşı yargı sisteminin çalışmasının da takip edildiğini belirterek, rapor edilen 2 bin 735 vakadan aile içi şiddet mağdurlarından 2 bin 165 kadın ve 559 erkek olduğunu açıkladı.

Stublla, “Bildirilen 2 bin 735 vakadan  2 bin 165’i kadın, 559’u erkek aile içi şiddet mağduru oldu. Şüphelilerin yüzde 80’i erkek” dedi.

Raporun bir diğer bulgusu da faillere verilen cezaların az olması olduğunu belirten Stublla, “Zayıf bir ceza politikası var. Bu vakaların yalnızca yüzde 11’i hapis cezası alıyor. Savcının iddianamelerinde bile eksiklikler var” ifadelerini kullandı.
Kosovaport

Read Previous

Bosna Hersek’te düzenlenen yaz okuluna katılan çocuklara diploma verildi

Read Next

Avrupa’da gaz fiyatları yüzde 10’dan fazla arttı