Kosova Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü, UNICEF’in ihale  hizmetleri yoluyla sipariş edilen 500’ü çocuk dozu olmak üzere,  yaklaşık 100.000 grip aşısının bugün  Kosova’ya ulaşmasının  beklendiğini açıkladı.

Grip aşılarının  vatandaşlara verilmesi  önümüzdeki hafta başlayacak.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  tarafından önerildiği gibi, bu yıl kullanılacak olan mevsim gribi aşıları, mevsimde dolaşan en agresif virüslere karşı koruyucu gücü artıran dört özelliği olacak. Bu yıl ilk kez kullanılacak olan mevsim gribi aşılarının dört özelliği  olması,  hem Kosova hem de bölgede bazı gecikmeler yaşandı.

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, aşıların, yaşlılar ve kronik hastalıklardan etkilenenler gibi en savunmasız grupları korumayı amaçladıkları da belirtildi.

“Aşılar, yaşlılar ve kronik hastalıklardan etkilenenler gibi, nüfusun en savunmasız gruplarını korumaya adanmıştır. UNICEF tarafından sağlanan aşılar, WHO standartlarına göre önceden nitelikli ve kalitelerini ve güvenliğini garanti ediyor ”denildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınan ve 444 bin  Euro’ya mal olan bu aşılar, Aile Sağlık Merkezleri’nde  dağıtılacak.

 

 

Kosovaport

Önceki Haber

Muhammed ismi ABD’deki bebek isimlerinde ilk 10’a girdi

Sonraki Haber

Batı Trakya’da Türk Azınlık okulu hedef alındı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen + seventeen =