Kosova’da barış ve güvenliğin tesisine 20 yıldan fazla katkı sağlayan Nato’nun Barış Gücü KFOR bünyesinde görev yapan Türk askeri, ülkede bir çok alana olduğu gibi sağlık alanına da desteklerini sürdürüyor.

Prizren’de konuşlu Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığınca Kosova’nın merkezi bölümündeki Klina şehrinde “Nënë Tereza Aile Sağlığı Merkezi Hematoloji Bölümü” yenilenerek 21 Aralık 2020 tarihinde hizmete sunuldu.

Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığı tarafından medyaya dağıtılan basın bildirisinde, “Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığı sağlığın kıymetinin çok daha iyi anlaşıldığı salgın döneminde insana ve insan sağlığına hizmet edecek bir projeyi daha Kosovalı kardeşlerimizle buluşturarak Türkiye ve Kosova arasındaki birlik ve beraberliğe, dayanışma ruhuna, tarihi dostluğumuza bir halka daha eklemiştir. Proje kapsamında Nënë Tereza Aile Sağlığı Merkezine; İdrar Analizör Cihazı, Kan Sayım Cihazı, Mikroskop, Santrifüj Cihazı, Su Distilasyon Cihazı, Kan Alma Koltuğu, Klima, Kesintisiz Güç Kaynağı, Bilgisayar, Lazer Yazıcı, Masa, Sandalye ve Dolap alınmış, aynı zamanda bölümün aydınlatma sistemi, elektrik tesisatı, zemin ve duvar bakımları yapılarak fiziki şartları iyileştirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Türk Temsil Heyeti Başkanlığı tarafından  Klina’da 2’nci projenin  başarıyla tamamladığı belirtilerek,  Kosova ile yüzyıllardır var olan kardeşlik ilişkilerinin  daha da gelişmesi için bundan sonrada projelere  devam etmekten mutluluk duyulacağı vurgulandı.

Proje bütünüyle Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmiştir.

Kosovaport

Önceki Haber

Pfizer/BioNTech’in aşısının ilk partisi Sırbistan’a geldi

Sonraki Haber

TBMM Başkanı Şentop, Üsküp Çarşısı’nı gezdi