Kosova’da enerji kurumu çalışanları maaş artışı talebiyle gösteri düzenlendi

Kosova Enerji Kurumu (KEK) çalışanları, ücretlerin artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle şirketin başkent Priştine’deki genel merkezi önünde gösteri düzenledi.

“Maaş zammı istiyoruz, hayatı biz de seviyoruz”, “İş ağır ama yemek hafif”, “İşçi iş yerinde risk altında ama risk payı ödenmiyor” yazılı pankartlar açan ve baret ile madenci üniforması giyen yüzlerce işçiler çalışma şartlarının iyileştirilmesi çağrısında bulundu.

KEK Sendikası Başkanı Nexhat Llumnica, gösteride yaptığı konuşmada, Kosova İş Kanununa göre günlük vardiyalar için daha yüksek ücret, iş riski ücreti ve hafta sonu çalışması için ücret talep ettiklerini söyledi.

Maaşların artmaması halinde Kosova’yı karanlıkta bırakacakları uyarısında bulunan Llumnica, “Fiyatlar arttı ama maaşlarımız artmadı. Tehlikeli işlerimiz var ama işçi tehlikesinin karşılığı ödenmiyor, işlerimiz ağır ama yemekler hafif çünkü 1,74 avro yemek hakkımız var. Yönetimden ödemelere zam sözü gelmesine rağmen böyle bir şey gerçekleşmedi.” ifadelerini kullandı.

Llumnica ayrıca, yaklaşık 3 bin 200 çalışanı bulunan kurumda işçilerin 3 vardiyada çalıştığını ve 2 bin işçi açığının bulunduğunu söyledi.

Kosova devlet şirketi KEK, Kosova’da tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 90’ını işlettiği termoelektrik santrallerinde üretiyor ve KEK aynı zamanda santrallerde kullanılan kömürlerin madenlerden çıkarılmasını da sağlıyor.

AA

Read Previous

“Boşnaklar’ın Schindler’i” Baysak adını taşıyan kitabın imza gününde anıldı

Read Next

Hırvat lider Milanovic, Bosna Hersek’le ilişkilerde yeni sayfa açmanın zamanı geldiğini belirtti