Bu yılın sonunda Kosova’da ekonomik büyümenin yüzde 7’nin üzerinde olacağı tahmin edilirken, sermaye yatırımlarına odaklanılması  gerektiği belirtildi.

Kosova Ticaret Odası  Başkanı Berat Rukiqi yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar ülkenin yüzde 7’den az olmayan bir ekonomik büyümeye sahip olmasının beklendiğini kaydetti.

Ekonomik büyümenin sağlanması için  sermaye yatırımlarının dinamiği olması ve yatırımların artırılması gerektiğine hatırlatma yapan Rukiqi,  “Ekonomik büyümenin ivmesini korumak istiyorsak, o zaman,  sıklıkla yapılan  seçimler, hükümet değişikliği veya salgın olsun,  sermaye yatırımı uygulamasının bir dinamiği olduğu görülmelidir” şeklinde konuştu.

Uluslararası Para Fonu’nun  yüzde 7, Dünya Bankası’nın yüzde 7.5, Hükümet’in ekonomik büyümenin çift haneli değeri yakalacağı tahminlerini hatırlatan Rukiqi, , pandemisiz toparlanmayı ve ayrıca ihracat büyümesinde belirgin bir değişiklik olmasını bekleyen tahminlere sahip olduklarını kaydetti.

Kosova Ticaret Odası Başkanı Rukiqi, yüzde 7’den az olmayan bir ekonomik büyüme için tahmin yapıldığını, dolayısıyla  bu yılın  ekonomik büyüme açısından başarılı olabileceğini vurguladı.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

İzetbegoviç: İHA’larımız geliştirme aşamasında

Sonraki Haber

Sırp lider Dodik’in ayrılıkçı söylemleri Bosna Hersek’teki siyasi krizi tırmandırdı