“Kosova’da Din, Barış ve Hoşgörü hizmetindedir”

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Tiran’da düzenlenmekte olan uluslararası “Din, Barış Aracı” konulu konferansta bugün yaptığı konuşmada Kosova’da  toplumun geçtiği  zorluklarına odaklandı.

Cumhurbaşkanı Thaçi, Kosova halkının  herhangi bir çatışma yaratmadan tam dini birliktelik içerisinde yaşadıklarını ve işbirliğinde bulunduklarını söyledi.

“İnsanlık tarihinde dünyanın her yerinde son yıllarda  bir sabırsızlık durumu ppatlak verdi.  Aramızda barış ve anlayış olduğunda hepimiz Allah’ın huzurunda eşitiz, aksi halde  siyasi ve dini hoşgörü yoksa barış  riske atılır ve günlük siyasi hedefler için din kötüye kullanılır. Kosova halkı  her zaman  bu yönde olumlu ve istikrarlı bir örneği sunmuşltur. Bu geleneksel değer  korunmalı ve her gün daha da zenginleştirilmelidir”.

Bu alanda Kosova’nın kazanımlarını sayan Cumhurbaşkanı Thaçi, ilk sırada Kosova’da savaş süresince dinin karışmasına izin verilmemesini başarı olarak saydı. Savaş sonrası dönemden de konuşurken Cumhurbaşkanı  barış ve hoşgörünün imarında , aynı zamanda radikal ve aşırıcı elementlerle mücadelede dinin rolüne vurgu yaptı.

“Kosova’nın din ve barışla tecrübesinden konuşmama izin buyurun. Bu yönde en büyük kazanımımız  Kosova’nın  özgürlük ve bağımsızlığı için savaşına dinin karışmasına izin vermeyişimizdir”.

İkincisi,  savaş sonrasından günümüze kadar  Kosova insanlar arasında barış ve anlayışın imarı çabalarında  dini ve dini liderleri dahil etmiştir” şeklinde konuşan Thaçi,  Cumhurbaşkanı olarak girişimlerinden birinin  Gerçek ve Barışma Komisyonun kurulması olduğunu ve bu girişimini destekleyenler arasında ilk yerde Kosova’da  tüm dini  topluluklar liderleri olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Thaçi, üçüncü kazanım olarak  Kosova’da dini yöneticilerin  aralarında iletişim ve işbirliği köprülerini kurmuş olmalarını saydı.

Thaçi, “Bu şekilde  ortak yaşam bve hoşgörü mesajını ileterek  Kosova’da barış hizmetinde dinin olduğunu göstermiş oluyoruz” dedi.

Tiran’da Arnavutluk Başkanı İlir Meta ve ABD’nin   Tiran Büyükelçiliği  işbirliğiyle örgütlenen  “Din, Barış Aracı”konulu konferansa bölge ülkeleri yöneticileri ve dünyadan dini toıpluluklar yöneticileri katılıyor.

 

Kosovahaber.net

Read Previous

AB Batı Balkanlar’da da verdiği sözleri tutmuyor

Read Next

Yunan polisinin, 30 göçmeni döverek Türkiye’ye geri ittiği iddia edildi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 − 8 =