Kosova’da daha önce doğal yaşamlarından koparılan ayılar özel barınakta koruma altında

Kosova‘da daha önce eğlence amaçlı kullanılmak üzere doğal yaşamlarından zorla koparılan 20 ayı, 16 hektarlık alana kurulu özel barınakta bakılıp rehabilite ediliyor.

Four Paws hayvan hakları örgütü, ayılar için Kosova Çevre, Mekansal Planlama ve Altyapı Bakanlığı ile Priştine Belediyesi iş birliğinde Badovc Gölü yakınlarındaki Mramor köyünde barınak kurdu.

Bu barınakta, hayatlarının çoğunu uygunsuz beton kafeslerde geçiren ayıların doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürmesine olanak sağlanıyor.

Kafeslerde büyüdükleri için kış uykusuna yatma ve yiyecek arama gibi doğal yaşam becerileri gelişmeyen ayılara, barınaktaki uzman veterinerlerce doğal davranışlarını teşvik etmeyi amaçlayan rehabilitasyon programı uygulanıyor.

Görevliler, merkezde arkadaşlarından önce kış uykusundan uyanan Stivi, Lena ve Andri’yi protein bakımından yüksek yemlerin yanı sıra meyve, sebze, et ve balla besliyor.

Barınağı 40 bin kişi ziyaret ediyor, 30 kişiye istihdam sağlanıyor

Kosova‘nın çeşitli şehirlerindeki restoranlarda düzenli alkol verilmesi dahil, çeşitli zorbalıklarla zincirlere bağlı tutulan 20 ayının, Kosova polisinin desteğiyle 2013’te düzenlenen operasyonlarla kurtarılmasıyla ülkedeki ayı istismarının sona erdiği düşünülüyor.

Bir “başarı projesi” olarak adlandırılan ayı barınağı, Kovid-19 salgınından bir yıl önce, aileler ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 40 bin ziyaretçiyi ağırlarken 30 kişiye de istihdam sağlıyor.

Ayıların kış uykusunda olmadıkları şubat-aralık döneminde ziyarete açık olan “Kosova’nın tek ayı barınağı”na, özellikle çocuklar büyük ilgi gösteriyor.

AA

Read Previous

Scholz: Bölgenin güvenliği için Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliğini desteklemeliyiz

Read Next

Jablanica Belediye Başkanı Sabanovic’ten kardeş Bağcılar Belediyesine ziyaret