Kosova’da 24 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Günü dolayısıyla  Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, eski Cumhurbaşkanları Fatmir Sejdiu, Behjget Pacolli ve Atifete  Jahjaga ile birlikte Kosova’nın ilk Devlet Başkanı İbrahim Rugova’nın heykeline çelenk bıtaklarak,  saygı duruşunda bulundu.

Anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Rugova’nın Kosova devletinin mimarı olduğunu ve bütün halkın birleşmesini sağladığını belirtti.

24 Mayıs 1992’deki ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, Kosova’nın ilk kurumlarının kurulmasına vesile olduğunu  ve halkın özgürlük ile bağımsızlık hedefleri hakkında açık bir  mesajı teşkil ettiğini kaydeden Osmani,  “Güne, Kosova halkını bir araya getiren devletimizin mimarı olan adamı onurlandırmakla başladık. 30 yıl önce, vatandaşlar bağımsız bir devlet için hedeflerinin ne olduğuna işaret etmelerinin ardından  bu ilk cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlendi” ifadelerini kullandı.

Eski cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, Rugova’nın tüm zamanların yenilmez bir simgesi olduğunu belirterek “Rugova tüm zamanların yenilmez bir simgesidir” dedi.

Eski Cumhurbaşkanı Jahjaga, Kosova’yı yöneten her cumhurbaşkanının ülkenin geçirdiği süreçlerin çıkarına katkı sağladığını söyledi.

Eski Cumhurbaşkanı Behgjet Pacolli de, tarihi Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova’nın Kosova’ya büyük katkı sağladığını vurguladı.

Kosovaport

Önceki Haber

Sırp basını: Biden, Kosova’yı tanıması için Yunanistan’a baskı yapıyor

Sonraki Haber

Avrupa Konferans Ligi’nin logosu ve kupası tanıtıldı, ilk final Arnavutluk’ta oynanacak