Kosova’da bin kişinin 5 milyar euro değerinde mülkü var

Kosova Maliye ve Çalışma Bakanı Hekuran Murati, Kosova’da bin kişinin toplam 5 milyar Euro değerinde mülke sahip olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz aylarda Maliye Bakanlığı ile belediyeler arasında anlaşmazlıkların yaşandığı emlak vergisinden bahsederken bu istatistik verileri, açıklayan Murati, “Maliye Bakanlığı emlak vergisi ile ilgili bir karar almış, kendisinin  başında bulunduğu bakanlık hukuka riayet etmiştir” yönünde açıklamayla kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyledi.

Emlak vergisi hakkında daha önce  değerlendirmelerin  belediyeler tarafından yapıldığını, belediyelerin  piyasa değerinin altında değerlendirmeleri olduğpunu kaydeden Murati,  Maliye Bakanlığı’nın emlak vergisi konusunda  herhangi bir karar almadığını hatırlattı.

“Biri bana hükümetin bu konuda almış olduğu bir kararı göstersin. Bu, emlak vergisi dairesinin bir değerlendirme yapmak ve uzmanları yetkilendirmek için yasal bir yükümlülüğü olduğu için otomatik olarak gerçekleşir.” şeklinde açıklama yapan Bakan Murati, bu yıl için 100 Euro’ya kadar vergi muafiyeti teklif ettiğini, bunun  az mülkü olanlara yardımcı olacağını kaydetti.

Ancak Murati, “50 milyon Euro emlak vergisi ödemek zorunda olan biri için 100 euro geçerli değil. Ülkede toplam 5 milyar Euro’nun üzerinde mülkü olan bin kişinin bulunduğuna dair istatistikleri verdi.

Kosovaport

Read Previous

Belgrad gösterilere hazırlanıyor

Read Next

Bosna Savaşı’ndaki “Kapiya Katliamı”nın 28’inci yılında öldürülen 71 kurban anıldı