Kosova’da Anayasa Mahkemesi, Kurti Hükümeti’nin güvenoyu alamaması ardından seçime gidilmemesi ve yeni hükümetin kurulmasına imkan sunulması kararı tartışmalara yol açtı.

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi: Anayasa’ya aykırı bir karar almadığımdan emindim

Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendiren Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, LDK’nın Başbakan adayı Avdullah Hoti’yi yeni Hükümeti kurmakla görevlendirmesi kararını alırken Anayasa’ya aykırı davranmadığına emin olduğunu söyledi.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Thaçi, “Anayasa Mahkemesi’nin sayın Avdullah Hoti’yi yeni Hükümeti kurmakla görevlendirmemin yasal olduğu kararına varması memnuniyet verici. Aldığım her kararın Kosova Anayasası’na aykırı olmadığına emindim. Bunun, Anayasa Mahkemesi tarafından da onaylanması memnuniyet verici” ifadelerine yer verdi.

İttifak Partisi (AAK) lideri Ramush Haradinaj: Hükümet bir an önce kurulmalı

Yeni kurulacak hükümetin ortaklarından Kosova’nın Geleceği için İttifak Partisi (AAK) lideri Ramush Haradinaj, yeni hükümeti kuracak olan başbakan adayını görevlendirmekle ilgili kararı konusunda Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’yi haklı bulan Kosova Anayasa Mahkemesi’nin kararını olumlu karşıladı.

Ülkenin seçimlere gitmemesi ve yeni hükümetin kurulması yönünde karar alan Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendiren AAK lideri ve eski başbakanlardan Ramush Haradinaj, yeni hükümetin kurulmasının yolunu açan kararı olumlu karşıladığını belirtti.

Haradinaj, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, yeni hükümetin bir an önce kurulmasını talep ederek, “ kaybedilen her günün, ekonomi ve vatandaşların refahı açısından bir maliyeti var” dedi.

Haradinaj, herkese, Kosova Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyması çağrısında bulundu.

Yeni hükümetin, Kosova Demokratik Birliği (LDK), Kosova’nın Geleceği için İttifak Partisi (AAK), Nisma Partisi ve azınlıktaki toplulukların partilerinden kurulması bekleniyor.

LDK lideri İsa Mustafa’dan mahkeme kararına uyun çağrısı

Kosova Demokratik Birliği (LDK)  de tüm siyasi partileri Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamaya ve kabul etmeye çağırdı.

LDK lideri İsa Mustafa, Anayasa Mahkemesi’nin kararının herkesin yararına olması nedeniyle söz konusu kararın  uygulanması gerektiğini söyledi.

Mustafa, “herkesin yararına olduğu için karar uygulanmalı ve desteklenmelidir.  Bu karar herkes tarafından uygulanacak, çünkü hiçbir partinin Anayasa kararına saygı göstermemek gibi bir lüksü olmamalı” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendiren İsa Mustafa, “Anayasaya saygı göstermeliyiz. Kosova meclisi genel kurulunun  toplanmasının,  Meclis Başkanı’nın kişisel iradesi değil, milletvekillerinin iradesi olduğunu düşünüyorum. Kimse Kosova Meclisi’nin görevini yapmasını engelleme hakkına sahip değildir” ifadesini kullandı.

LDK’nın Başbakan adayı Avdullah Hoti: Ülkenin geleceği için birlik olma zamanı

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi tarafından yeni Hükümeti kurmakla görevlendirilen LDK’nın Başbakan adayı Avdullah Hoti, Anayasa Mahkemesi kararının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “ülkenin ve halkımızın geleceği için birlik olma zamanı” dedi.

Sosyal medya hesabı üzerinden kararı değerlendiren Avdullah Hoti, “Yeni Hükümeti kurmakla görevlendirilen biri olarak Anayasa Mahkemesi’nin kararımdam dolayı büyük bir memnuniyet duydum. Ülkenin ve halkımızın geleceği için birlik olma zamanı. Hiç kimse kaybetmedi. Aramızdaki güvenin sağlanması ve kurumsal düzene saygı duyulması ortak görevimiz ve yükümlülüğümüzdür. Stratejik ortaklarımız ABD ve AB ile Avrupa Atlantik entegrosyon sürecinde birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Kosova Dışişleri Bakanı Glauk Konjufca Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi

Kosova Dışişleri Bakanı Glauk Konjufca, Kosova Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlar, Kosova’yı Başkanlık Cumhuriyeti olarak ilan ettiğini belirtti.

Konjufca katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Thaçi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin nasıl bir karar alacağını önceden bildiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı, Kosova’da başkanlık sistemini ilan ettiğini kaydeden Bakan Konjufca, söz konusu kararının iki olumsuz sonuç doğurduğunu, buna göre, bu karar, Kosova’yı Başkanlık devleti olarak ilan etmekte ve ikincisi, oyların yüzde 51’ni kazanmadığın sürece hiç bir şey kazanmadığın anlamına geldiğini kaydetti.

ABD’den, Kosova Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulması çağrısı

ABD, tüm kurumları ve siyasi partileri, Kosova Anayasa Mahkemesi’nin bugün ve daha önce aldığı  tüm kararlarını uygulamaya çağırdı.

ABD’nin Priştine  Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı  açıklamada, “tüm liderleri,  Kosova’nın  vatandaşları için barış, istikrar ve refah çıkarları adına düzenli  bir geçiş için birlikte çalışmaya çağırıyoruz” ifadesine yer verildi.

Kosova Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkan Hashim Thaçi’nin,  Avdullah Hoti’ye yeni hükümeti kurma görevini vermesine ilişkin  kararının Anayasa ile uyumlu olduğu sonucuna vardı.

 

 

Kaynak: Kosovaport.com

 

Önceki Haber

Kosova Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı

Sonraki Haber

İtalya Serie A, 20 Haziran’da yeniden başlayacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve − nine =