Kosova’da 900 benzin istasyonu bulunuyor

Kosova, petrol ürünleri pazarında en dikkat çeken ülkelerin başında geliyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalara göre, Kosova’da yaklaşık 9 yüz benzin istasyonu faaliyet gösteriyor. Bunların arasında Sırbistan menşeli yasadışı faaliyet gösyeteren benzin istasyonlarının olduğu da belirtiliyor.

Kosova Petrol Ürünleri Derneği Başkanı Fadil Berjani, 851 benzin istasyonu bulunduğunu belirterek, bunların arasında yasadışı faaliyet gösteren istasyonların da bulunduğunu kaydetti.

Berjani, Kuzey Mitroviça’da şu anda 50 benzin istasyonndan yalnızca 10 tanesinin faaliyet lisansı bulunduğunu, geriye kalan 40 benzin istasyonunun yasadışı faaliyet gösterdiğini ifade etti.

Kriterlere göre, benzin istasyonları arasındaki mesafe, şehir içinde 10 kilometre, ana yollarda 15 kilometre ve otoyollarda 25 kilometre olmalı.

Haradinaj Hükümeti, yasadışı faaliyet gösteren benzin istasyonlarının devlet kontrolüne alınması için bir plan oluşturdu.

Ticaret ve Sanayi Bakanı Bajram Hasani, söz konusu plan ile, Sırp şirketlerinin devlet sistemine kaydedilmesi için bir kolaylık sağlanması için girişim başlatılacağını söyledi.

 

 

Kosovaport

Read Previous

TDV Bosna Hersek’te “İyilik Sofrası” Kurdu

Read Next

Bulgaristan, temel işçi haklarını korumada AB’de son sıralarda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *