Kosova’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Kosova’nın başkenti Priştine’de resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka’nın yanı sıra bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, ülkede görevli Türk kurum temsilcileri ile Kosova Türklerini temsilen çok sayıda konuk katıldı.

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okuyarak başlayan Büyükelçi Sakar, Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da iyiye gittiğine işaret etti.

Kosova’yı eğitim, sağlık ve savunma alanları başta olmak üzere her alanda desteklemeyi sürdüreceklerini belirten Sakar, “Tarihi ortaklığımızı daha da ilerletmeye kararlıyız. Cumhurbaşkanı Osmani’nin geçtiğimiz mart ayında Ankara’ya yaptığı resmi ziyaret ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun haziran ayında Kosova’ya gerçekleştirdiği ziyaret, bağlarımızın daha da gelişmesine önemli katkılar sağladı.” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında değerlendirilmesi gereken büyük bir potansiyelin olduğunu söyleyen Sakar, şunları kaydetti:

“Kosova’nın bağımsızlığına, egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu vizyonuna desteğimiz sağlamlığını koruyor. Kosova’nın uluslararası toplumda hak ettiği yere geldiğini ve tüm komşularıyla kalıcı barış içinde, parlak ve müreffeh bir gelecek inşa ettiğini görmek istiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Osmani ise törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden olduğunu ve bağımsızlıktan itibaren her alanda gösterdiği desteklerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kosova’nın kalkınmasında, ülkede yaşayan Türk toplumunun önemli katkılarına da değinen Osmani, “Tarihin gösterdiği gibi, kültürlerin, dillerin, etnik kökenlerin çeşitliliği, toplumların yanı sıra ülkelerin daha zengin ve kültürel olarak daha sürdürülebilir olması için fırsatlar yaratıyor. Kosova’da yaşayan Türk toplumu ve Türkiye’de yaşayan Arnavutlar, milletlerimiz ve ülkelerimiz arasında dostluk ve iş birliği köprülerinin oluşmasında önemli bir etkendir.” şeklinde konuştu.

Osmani ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kosova’nın daha fazla ülke tarafından tanınmasında ve uluslararası kuruluşlara üye olabilmesinde kişisel olarak gösterdiği katkılara vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından tören, Türk Armoni Yıldızları Orkestrası (TÜRKAY) tarafından düzenlenen konserle sona erdi.

AA

Read Previous

Göçmenleri ölüme terk eden Yunanistan, Türkiye’yi suçlamaya çalışıyor

Read Next

Togg’un renkleri belli oldu