Kosova’da 2022 yılının sanatçıları, kültür, spor ve gençlik ödülleri sahiplerini buldu

Prizren Belediyesi Kültür, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu 2022 yılı spor, gençlik ve kültür-sanat ödülleri töreni çerçevesinde seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda edebiyat alanında yazar ve şairlere de ödülleri verildi.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı ve Kosova Yunus Emre Enstitüleri Okutmanı, şair-yazar, Türkolog Dr. Taner Güçlütürk, çağdaş Türk edebiyatı alanında şimdiye kadar gerçekleştirdiği edebi etkinlikler, yayınlamış olduğu yayın ve eserler göz önünde bulundurularak yılın sanatçısı olarak 2022 yılı edebiyat ödülüne layık görüldü. Yılın sanatçısı olarak Arnavut çağdaş edebiyatının Prizren’de önde çıkan siması Salajdin Krasniqi de 2022 yılının edebiyatı ödülüne layık görüldü.

Art Theatre, Kısa Devre, Aziz Buş Tiyatrosu gibi tiyatro kuruluşlarında yönetmenlik/oyunculuk yapan Tansu Kervan da 2022 yılının sahne sanatları ve erkek oyuncusu ödülüne layık görüldü. Ünlü karikatür ve resim sanatçısı Gani Sunduri de karikatür alanındaki değerli emeklerinden dolayı yılın sanatçısı ödülünü aldılar. Ünlü rejisör Samir Karahoda da uluslararası çapta ki başarıları yüzünden yılın sanatçısı seçildi. Prizren’in uluslararası çapta tanınmasına katkı sunan Dokufest filim ve belgesel festivaline de yılın en değerli sanat olayı ödülü verildi.

Prizren Belediyesi Başkanı Şaçir Totaj yapmış olduğu konuşmada, “Uluslararası çapta bir şehri en iyi şekilde tanıtan değerlerin siyasetten ziyade, sporcular, sanatçılar, kültür emektarları, spor, sanat, kültür kuruluşlarıdır. Gelen öneriler ardından seçim komisyonunun değerlendirmeleri neticesinde 2022 yılı sanatçıları, kültür, spor ve gençlik ödüllerine layık görülenleri, bu alanlardaki emektar başarılı kuruluşları teker teker kutluyorum, hepinize teşekkür ediyorum. Sizler daha iyilerine layıksınız” dedi. Başkan Totaj, kültür müdürü ve belediye meclis başkanıyla birlikte ödül sahiplerine ödüllerini takdim etti, ödül sahipleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gecede, “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği ve Boşnak toplumunun önde gelen “Şarski Behar” Dernekleri de Prizren Belediyesi tarafından yılın en faal dernekleri olarak “geleneklerimizin korunmasına katkı sunan 2022 yılının en iyi dernekleri” kültür-sanat ödüllerine layık görüldüler.

Ödül töreni, Prizren Belediyesi beyaz sarayı başkanlık binasında düzenlenen görkemli ödül töreni daveti ve akabinde verilen kokteylle sona erdi.

Read Previous

Radev ve Nehammer: AB’nin dış sınırlarının korunması, üye ülkelerin ortak taahhüdüdür

Read Next

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Şengen bölgesine dahil olan Hırvatistan’ı ziyaret etti