Kosova ziyareti öncesi Escobar’dan sert açıklamalar

ABD’nin Batı Balkanlar Elçisi Gabriel Escobar, çevrimiçi medya konferansında Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecini ve Merkez Bankası’nın Sırp dinarı hakkındaki kararını değerlendirdi.

Pazar günü Brüksel’e giden ve yarın Priştine’yi ziyaret edecek olan Escobar, Brüksel’de AB’nin diyalog elçisi Miroslav Lajçak ile önemli görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Escobar, “Brüksel’den Priştine’ye gideceğiz ve burada dinarla ilgili koordinesiz kararın etkilerine ve olası çözümüne odaklanacağız. Ayrıca, diyalog süreci şu anda kritik bir aşamada ve AB tarafından kolaylaştırılan diyalogdan başka bir alternatif olmadığını söylemeliyim. Her iki tarafı da varılan anlaşmaları, özellikle Ohri’de varılan anlaşmayı uygulamaya davet ediyorum. Kosova, diyaloğu göz ardı ederek Avrupalı ​​ortaklarını da görmezden geldi.” dedi.

Merkez Bankasının dinar kararı konusunda ise Escobar, “Kararın meşruiyetini değil, uygulanmasını sorguluyoruz. Felaket niteliğindeki bu karara çözüm bulmak için Kosova Hükümeti’nin uluslararası toplumla işbirliği yapmasına ihtiyacımız var” ifadeleri kullandı.

Escobar ayrıca, “Kosova Başbakanı ile iletişim sorunlarımız var ve bu sadece ABD ile değil. Bu, Kosova’nın AB, NATO, Birleşik Krallık ve aralarında Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın da bulunduğu daha birçok ortağıyla da yaşadığı bir sorun” sözlerine yer verdi.Kosovaport

Read Previous

TİKA’dan Bosna Hersek’te teknik eğitime destek

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrailli yöneticiler, soykırım gerçeğini saklamak yerine Gazze’de ölen bebeklerin hesabını versin