Kosova Yüksek Mahkemesi  yaptığı açıklamada, Vetëvendosje Hareketi’nin (LVV) Kosova’da 14 Şubat erken parlamento seçimlerinde yarışacak adayların onaylanmasına ilişkin itirazını kısmen kabul ettiğini duyurdu.

Mahkeme, Seçim Şikayetleri ve İtiraz Kurulu yanlışlıkla 3 yıllık cezayı değerlendirdiği için Liburn Aliu ve Labinotë Demi Murtezi’nin  LVV milletvekili adayları listesine eklenmesi yönünde karar aldı.

Kosova Yüksek Mahkemesi, 3 yıllık sürenin, bu durumda 14 Şubat 2021 olan seçim gününe kadar her aday için nihai ceza kararının tarihine ayrı ayrı atıfta bulunarak hesaplanması gerektiğini değerlendirdi.

Mahkeme, Albin Kurti, Albulena Haxhiu ve Bajram Mavriqi’nin bu seçimde aday olamayacağını açıkladı.

3 Ocak 2018’de, o dönem Vetevendosje Hareketi milletvekilleri Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli ve Donika Kadaj-Bujupi, Kosova Meclisi binasına göz yaşartıcı gaz atmaktan gözaltına alındı. Aynı yılın Eylül ayında Yargıtay, ilk derece mahkemesinin verdiği cezaları onadı.

Bugün aldığı  kararında, Kosova Yüksek Mahkemesi,  Kosova’nın Geleceği için İttifak’ın (AAK) itirazını kısmen onaylayarak, aday Shemsedin Dreshaj’ın bu partinin listesine alınmasını talep etti.

Bu arada Aşkali Entegrasyon Partisi (PAİ), Nova Demokratska Stranka (NDS) ve Sosyal Demokratik Girişim tarafından yapılan şikayetler asılsız  bulundu.

Kosovaport

Önceki Haber

Dijital dönüşümün eşiğinde telif hakkı mücadelesi

Sonraki Haber

Hisarcıklıoğlu: Arnavutluk ile ticaretimizi 2 milyar dolara çıkarmak mümkün