Kosova, Vize Serbestisi Talep Etti

Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Komisyonu ve İngiltere’nin yüksek yetkilileri ile Sarayova’da düzenlenmekte olan ortak toplantısına katıldı. 

Toplantıda yaptığı konuşmada Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, daha başta bu etkinlikten Kosova’yı dışlama çabasında bulunan Bosna’ya karşı memnuniyetsizliğini ifade etti.

Sofya’da düzenlenecek bir sonraki toplantıya Kosova’nın davet edilmesini soru işaretine getiren Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daçiç’e cevaben Bakan Pacolli, “Kosova’nın devletleşmesi bitmiş bir iştir. Biz Sofya’da Balkanlar ve Avrupa Birliği’nin tüm diğer devletleri gibi olacağız.” dedi.

Konuşmasının devamında Pacolli, Avrupa Birliği’nin Genişleme Stratejisi’nin Kosova Hükümeti’nin çalışmalarına etkisi, ülkede ve bölgedeki gelişmeler ve ilkemizin bölge ile AB ilişkilerine değindi.

“Avrupa entegrasyonu, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın hayata geçirilmesi yanısıra her iki tarafın yasal olarak yükümlü kılınacağı anlaşmayla sona ermesi gereken AB arabuluculuğundaki Sırbistan ile ilişkilerin normalleştirilmesine dair diyalogla da ilgili çabalarımızı güçlüce sürdürüyoruz.” diye belirtti Pacolli.

Bölge vatandaşlarının AB’de serbest dolaşımına atıfta bulanan Bakan Pacolli, Kosova’nın AB’nin siyah deliğini oluşturamayacağı gerekçesiyle AB ile vize serbestisini talep etti.

Konuşmasının sonunda Pacolli Bosnalı meslektaşına alaylı bir şekilde “Konuşmamı hızlı tamamlamalıyım,  çünkü  verdiğiniz vizeye göre yalnız iki gün burada kalabileceğim.” dedi.

Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli bu vesile ile Boşnak Kosova vatandaşları veya genelde Kosovalıların, bölge işbirliği havası ile uyumlu olarak Bosnalı vatandaşlarla temaslarının kolaylaştırılması çağrısında bulundu.

 

 

Kosovahaber.net

Read Previous

Bulgaristan’da doktorların sürekli tıp eğitimi, Avrupa standartlarında olacak

Read Next

İskeçe’deki SEKAP tütün fabrikası Japonlara satıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *