Kosova ve Kuzey Makedonya cumhurbaşkanlarından ortak basın toplantısı

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, komşu ülke Kosova’ya resmi ziyaret gerçekleştiriyor.

Kosova’yı ziyaret eden ilk Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı olan Stevo Pendarovski, görüşmenin ardından Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalogda, bölgeyi tehlikeye atmayacak ortak bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Pendarovski, iki ülkenin karşılıklı ilişkileri güçlendirmek için işbirliğini sürdüreceklerini belirterek, Kosova ile deneyim alışverişinde bulunmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecine de değinen Pendarovski, “Kuzey Makedonya bölgeyi tehlikeye atmayacak karşılıklı çözümleri destekliyor. AB ve NATO hedeflerine ilişkin deneyimlerimizi de paylaşmaya hazırız. Ekonomik refaha sahip bir bölgeye sahip olmak istiyoruz ve bölgesel girişimler konusunda Kosova’yı destekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ortak basın toplantısında konuşan KOsova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, bölgenin barış ve istikrara ihtiyacı olduğunu belirterek, Rusya’nın Sırbistan üzerinden varlık göstermesine izin verilmememsi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Pendarovski’nin ziyaretinin iki ülke arasında yeni işbirliği imkanları yaratacağını ve iki ülke arasında varolan iyi ilişkilerinin bir kanıtı olduğunu belirtti.

Kosova ve bölgenin, Rusya’nın Sırbistan üzerinden istikrarı bozan eğilimleri nedeniyle hala büyük bir güvenlik riskleriyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, “Kosova olarak, bu tür istikrarsızlaştırıcı etkileri önlemek için Batı Balkanlar’daki tüm ortaklarımızla ve diğer ortaklarla birlikte çalışmaya kararlıyız. Bölgenin Avrupa entegrasyonuna yönelik somut adımlar atması gerekiyor, ancak aynı zamanda barış ve uzun vadeli istikrara da ihtiyacı var” dedi.

Kaynak Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ile ilgili tutumu değişmedi

Read Next

AB’den Batı Balkanlar’a üyelik taahhüdü