Kosova ve Karadağ barış ve iş birliği için çalışıyor

Kosova Başbakanı Albin Kurti ile konuk Karadağ başbakanı Dritan Abazovi, Priştine’de düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kosova ve Karadağ arasında imzalanan hava hizmetlerine yönelik anlaşmanın önemine değinerek, hava anlaşmasının iki ülke arasındaki hava trafiğini kolaylaştıracağını değerlendirdi.

Yapılan görüşmede farklı konuların da ele alındığını söyleyen Kurti, “Karadağ, Kosova’nın bağımsızlığını,  ilan edildiği 2008 yılında tanıdı ve bugün iki komşu ülke olarak barış konusunda  yakın işbirliği içinde çalışıyorlar. Karadağ’ın, 1998-99’da Miloşoviç rejimi tarafından yürütülen soykırım ve etnik temizlik kampanyasıyla sınır dışı edilen 100 binden  fazla Kosova vatandaşı için zor zamanlarda bir sığınak haline gelmesinden dolayı minnettarız.” Ifadelerini kullandı.

Kurti, Kosova devleti ve vatandaşlarının Karadağ’ın gösterdiği  dayanışmayı asla unutmayacağını belirterek, Kosova vatandaşlarının Karadağ’da sadece tatilci değil, aynı zamanda yatırımcı olduğunu da belirtti.

“Bugün Kosova vatandaşları sadece Karadağ şehirlerinin kıyılarını ziyaret eden tatilciler değil, aynı zamanda iki ülke arasındaki ekonomik bağlantıya katkıda bulunan önemli yatırımcılardır. Geçen yıl Karadağ ile ticaret alışverişimizi 2021’e göre artırdık, 2022’de Kosova’nın Karadağ ile ihracatı yüzde 55 arttı’ şeklinde konuşan Kurti, iki başbakan  arasında bugün imzalanan anlaşmaya gelince, iki ülke  arasındaki hava sahasını 15 dakika kısaltacağını hatırlattı.

“Bugün imzaladığımız anlaşma, sivil havacılığa yeni fırsatlar sunarak hava yollarının ve uçuş süresinin 15 dakika kısaltılmasını sağlıyor. Günde 4 kez uçuş yapan bir hava yolu, ücretsiz olarak bir uçuş daha ekleyebilir” diyen Albin Kurti, bugüne kadar iki ülke arasındaki mevcut giriş ve çıkış koridorlarının sadece NATO askeri uçuşları için kullanıldığını belirtti.

Başbakan Kurti, Deçan – Plav  ve Pejë – Rojay  yolları için iki ülke arasında altyapı projelerinin de konuşulduğu söyledi.

Karadağ Başbakanı Dritan Abazoviç dev Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Priştine’de düzenlediği ortak toplantısında,  ülkesinde son dönemde meydana gelen siyasi değişimlere rağmen Karadağ’ın Kosova’ya yönelik resmi tutumunu değiştirmeyeceğini vurguladı.

Anazoviç, “Karadağ’da bazı siyasi değişiklikler oldu, ancak bunlar resmi Kosova’ya yönelik herhangi bir politikayı değiştirmeyecek. Gelecekte Kosova Cumhuriyeti’nin uluslararası faaliyetleri için Karadağ’a güvenebilirsiniz. Abazović, elimizden geldiğince desteklemeye fazlasıyla hazırız” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Savaş suçlarından yargılanan Vlasenica Belediye Başkanı ezan sesinin kısılmasını istedi

Read Next

AP bağlantılı yolsuzluk soruşturmasının en bilinen ismi Yunan milletvekili Kaili serbest bırakıldı