Kosova Meclisi Dışişleri ve Diaspora Komisyonu, Arnavutluk Parlamentosu Dış Politika Komisyonu’nun heyetini ağırladı.

Komisyon toplantısında, Ukrayna’daki savaşın bölgedeki gelişmeler ve ortak önlemler üzerindeki etkisi, bölgenin Avrupa-Atlantik entegrasyonu, Kosova ile Arnavutluk arasındaki işbirliği  tartışıldı.

Komisyon  toplantısının ardından  basın toplantısı düzenledi.

Kosova Meclisi Dış İlişkiler ve Diaspora Komisyonu Başkanı Haki Abazi, bu toplantının, Ukrayna’daki savaşın ülkemiz üzerinde özel bir etki yaptığını belirterek, ”Her iki komisyonun taahhüdü, işi birlikte yapmaktı. Tartışmada somut kaygılarımız ve eylemlerimiz oldu. Arnavutluk NATO üyesi,  Kosova’da ise KFOR var. Dikkatli olmalıyız ve kendimizi birlikte savunmalıyız ” dedi .

Arnavutluk Parlamentosu Dış Politika Komisyonu başkanı Mimi Kodheli, iki parlamento arasında koordinasyon ve işbirliği talep etti. İki ülke arasında imzalanan anlaşmalardan da bahsetti.

Kodheli, “İki parlamentomuz arasında gerçekleşen  işbirliği ve koordinasyonundan bahsediyoruz. Bu tarihi bir an ve biz doğru tarafta olmaya devam ediyoruz. İki taraf arasındaki ilişkileri ve imzalanan 10 anlaşmayı konuştuk. Kosova’nın güvenlik taahhütlerinden bahsettik. Güvenlik alanındaki kapasitemizi artırma gereğine değindik. Ukrayna halkına verdiğimiz destek takdire şayandır. Kosova benzer durumları yaşadı ve Arnavutluk tarihin doğru tarafında. ABD ve AB gibi ortaklarımızla birlikte lobi yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kosovaport

Önceki Haber

Karadağ basınından NATO Dodik’i kaçıracak iddiası

Sonraki Haber

BM: Ukrayna’da en az 1179 sivil öldü, 3 milyon 901 bin 713 mülteci komşu ülkelere geçti