Kosova ve Arnavutluk, Batı Balkanların Avrupa-Atlantik yönelimini destekliyor

Arnavutluk Dışişleri Bakanı İgli Hasani, Balkanlar gezisi çervesinde Priştine’de Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla, Sırbistan’ın Banjska’daki saldırısına ilişkin uluslararası toplumun gecikmeksizin tutumunu ortaya koyması gerektiğini belirterek, saldırgana yaptırım uygulanması gerektiğini söyledi.

“Cezanın verilmemesi tekrarlanma riskini de beraberinde getiriyor” diyen Gërvalla, barış adına uluslararası toplumun sessiz kalmaması, “istikrarı bozan her türlü girişimi ağır şekilde cezalandırması” gerektiğini vurguladı.

Arnavutluk’un Dışişleri Bakanı İgli Hasani de 24 Eylül’de Banjska’da düzenlenen terör saldırısının yazarları, organizatörleri ve azmettiricilerinin bir an önce hesap sorulması ve adalet önüne çıkarılması gerektiğini belirterek, bunun bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

Hasani, gerginliğin daha da artmasını önlemek için Arnavutluk’un Kosova’nın ebedi ve tartışılmaz bir müttefiki olduğunu ve her halükarda, iyi ya da kötü, Kosova’ya ve Kosovalı Arnavutlara yakın olacağını söyledi.

Arnavutların ortak bir gelecek için bu çabada öncü bir rol oynaması gerektiğini belirterek, “Kosova ve Sırbistan hiç şüphesiz bu çabanın merkezinde yer almalıdır “ şeklinde konuşan Hasani, iki ülke ve tek halk olarak Batı Balkanların  Avrupa-Atlantik perspektifini herkesten daha fazla desteklediklerini sözlerine ekledi.

Arnavutluk diplomasi şefi Hasani, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa osmani ve Meclis Başkanı Glauk Konjufca tarafından da ayrı ayrı kabul edildi.


Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Kosova’nın Mitroviça şehrinde el bombası saldırısı: 2 yaralı, 7 araç hasar gördü

Read Next

Slovenya’da doktor grevi