‘’Kosova vatandaşları 1 Ocak’tan itibaren vizesiz seyahat edecek’’

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova’da temaslarda bulunmak üzere Priştine’ye gelen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmede Avrupa Birliği’nin (AB) Batı Balkanlar’ın büyümesine yönelik planını ve Kosova’daki son gelişmeleri tartıştıklarını açıkladı.

Görüşmenin, AB’nin Batı Balkanlar ile genişlemesine  ilişkin plan üzerinde yoğunlaştığını kaydeden Osmani, Ursula von der Leyen’e Kosova’daki son gelişmeler ve taahhütlerhakkında bilgilendirme fırsatı bulduğunu söyledi.

Batı Balkanlar’a AB genişleme planının dört temele dayandığını kaydeden Cumnhurbaşkanı Osmani, “Dört sütuna dayanan kapsamlı plan, Avrupa ortak pazarına entegrasyonumuza yönelik önemli bir adıma işaret ediyor. Bu plan, gerçekleştirilecek reformlara yönelik mali yardımın artırılması yoluyla AB’nin desteğini öngörmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ocak ayından itibaren vatandaşların Schengen bölgesindeki serbest dolaşımdan yararlanma fırsatına sahip olacağı vize sürecine bir son söz verdiği için von der Leyen’e  şükranlarını dile getirdiğini kaydeden Osmani,  Kosova’nın AB ve NATO’ya katılmayı hedeflediğini belirterek, süreç için Ursula von der Leyen’den destek istedi.

Basın toplantısınsa, AB’den Kosova’ya yönelik cezai tedbirlerin kaldırılmasını da talep eden Vjosa Osmani, Sırbistan’ın Kosova’ya yönelik terör saldırılarına da değindiğini duyurdu.

Kosovaport

Read Previous

AK: Bulgaristan, Rus gazı ücretlerinden elde edilen parayı nasıl kullanacağına karar vermeli

Read Next

MGK çarşamba günü toplanacak