Kosova Türklerinin özgün halk oyunlarının koruma altına alınması için başvuru yapıldı

Kosova Demokratik Türk partisi (KDTP) milletvekili Enis Kervan, Kosova Kültür Bakanlığı ile Priştine ve Prizren Kültürel Miras merkezlerine yaptığı başvuruda, Kosova Türklerine özgün olan halk oyunlarının kültür mirası olarak korum altına alınmasını talep etti.

Başvuruda, çok etnisiteli ve çok kültürlü Kosova Cumhuriyeti’nde azınlık topluluk olarak  Türklere ait olan halk oyunlarının, Kosovanın kültür zenginliği olarak tescillenerek koruma altına alınması talep edildi.

Milletvekili Kervan tarafından yapılan başvuruda, Prizren ve Priştine’de yaşayan Türklere özgün olan halk oyunlarının Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmesi istendi.

Başvuruda Prizren’den, Beş Kılıç, bardak, mevlana, Aynalı pembe, ve kaçamak isimli halk oyunları ile Priştine’den Pembe pembe, Deli Aguş, Mehmet Ağa, Bıçak ve topuk isimli halk oyunlarının, Kosova’nın Kültür Miras Listesi’ne alınması talep edildi.

Başvurada, Kosovalı Türklere özgün olan söz konusu halk oyunlarının uzun yıllar oynanıp , halk arasında yaşatıldığı belirtildi.

Kosovaport

Read Previous

Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa baskınları son 20 yıldır artarak devam ediyor

Read Next

K. Makedonya, Birleşmiş Milletler’e kabulünün 30. yılını kutluyor