Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu Priştine’de düzenlendi

Kosova ile Türkiye arasında ticaretin ilerletilmesi ve yatırımların artması amacını güden Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu Kosova’nın başkenti Priştine’de yapıldı.

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin daha ileriye taşınması amacıyla yapılan Forum’da onlarca  Kosova ile Türk iş insanı biraraya geldi.

Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) ve Kosova Ticaret  Odası (OEK) işbirliğiyle  düzenlenen  foruma, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, Kosova Azınlık İşleri ve İnsan Haklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka, BASAM Başkanı Rıfat Sait ve OEK Başkanı Lulzim Rafuna, Türkiye ve Kosova’dan iş adamları ile diğer daverliler katıldı.

İki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başlayan toplantıda konuşan Büyükelçi Angılı, Kosova’nın küçük bir ülke, ancak Türkiye’nin kalbinde büyük bir yeri olan ülke olduğunu anımsatarak, Kosova ile Türkiye arasında ticaret ve yatırım alanındaki ilişkilerin derin, yoğun ve çok boyutlu olduğunu söyledi.

Türkiye’nin  Kosova’da 400 milyon Euro’luk  yatırımı olduğunu kaydeden Büyükelçi Angılı, Türk yatırımcınların Kosova’da 10 bin kişiye istihdam sağladığını belirtti.

Büyükelçi Angılı, 2022 yılında Türkiye ile Kosova arasında ticaret hacminin 800 milyon Euro’yu geçtiğini,   Türkiye’nin de, Kosova’nın en büyük ticaret partneri olduğunu hatırlattı. Angılı, “2023 yılında şu ana kadarki verilere göre bu 800 milyonu da geçerek inşallah 1 milyar Euro’luk bir ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Fikrim Damka da, Kosova ile Türk iş insanlarının biraraya geldiği Ticaret ve Yatrım Forumu’ndan iyi sonuçlar alacaklarına inandığını belirterek, Kosova Hükümeti’nin yatırımcılara mali kolaylık ile geniş altyapı imkanları sağladığını belirtti. Kosova’da üreterek, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’ye herhangi bir engel olmadan dış yatırımcıların ürünlerini satabilmek imkanına sahip olduğunu kaydeden Bakan Damka, Türk iş insanlarını Kosova’da yatırım yapmaya davet etti.

Başbakan Yardımcısı Redzepi de Kosova’nın teknoloji, altyapı ve enerji sektörlerini geliştirmeye odaklandığını, Türkiye’nin bu alanlarda sahip olduğu deneyim, uzmanlık ve kaynaklardan istifade etmek istediklerini aktardı.

Konuşmaların ardından Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu, düzenlenen paneller ve iki ülke iş insanlarının B2B görüşmeleriyle devam etti.

Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu’nu düzenleyenlerden BASAM Başkanı Rifat Sait Kosovaport’a yaptığı açıklamada, bu büyüklükteki Kosova’da ilk forumun yapıldığını ve foruma Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen ve imalat  yapan küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) sahiplerinin bu önemli buluşmaya katıldığını söyledi.

Forum çerçevesinde yapılacak görüşmelerden iyi sonuçlar alınmasını beklediğine işaret eden Sait, BALSAM’ın da iki üle arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine öncelik verdiğini hatırlattı. “İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde en büyük unsurlardan biri ticarettir. Ticaret artarsa, ilişkiler de daha güçlü şekilde gelişir” ifadelerini kullanan Sait, Kosova’nın Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı.

Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu’nu düzenleyenlerden Kosova Ticaret Odası Başkanı Lulzim Rafuna da Kosovaport’a yaptığı açıklamada, forumda, Kosova ile Türk iş insanları bir araya gelerek, ortak noktalarda buluşacaklarını, dolayısıyla forumdan iyi sonuç alınmasını beklediklerini ifade etti. Türkiye’nin Kosova’da en büyük yatırımcı ülke olduğuna işaret eden Rafuna, forumun, iki üle arasındaki ekonomik ilişkilere hız kazandırmak için önemli bir fırsat olacağını değerlendirdi.

Türkiye 2022’de en çok ithalat yapılan ülkeler sıralamasında ilk sırada yer almakla birlikte, Kosova’ya en fazla dış yatırımın geldiği ülkeler sıralamasında Almanya ve İsviçre’nin ardından üçüncü sırada yer almakta.Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Filistin’de bir kilise Gazze’deki saldırılar nedeniyle bu seneki Noel ağacını “enkazdan” yaptı

Read Next

Sırbistan turnuvasına Banu Karadağlı damgası