Kosova Türk Hekimler Derneği’nden anlamlı bağış

Prizren merkezli Kosova Türk Hekimler Derneği, Kahramanmaraş merkezli depremlerden hemen sonra başlattığı yardım kampanyasında topladığı nakdî yardımı kısa adı KAHEV olan Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı’na bağışladı.

Geçen hafta Antalya’da düzenlenen 2. KAHEV Kongresi’ne Kosova Türk Hekimler Derneği adına davet edilen başkan Dr. Atakan Koro, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden sonra düzenledikleri yardım kampanyasında toplanan nakdî yardımı KAHEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Demet Başer’e teslim etti.

Bağış için düzenlenen törende konuşan Dr. Atakan Koro; Kosova Türk Hekimler Derneği, Kosovalı Türk hekimlerinin büyük ülküleriyle kurulan bir oluşumdur. Derneğimizin kuruluşu küresel salgın zamanına denk geldiği için faâliyetlerimizin tamamını ya ertelemek ya da iptâl etmek zorunda kalmıştık. Bu yıl Kosova Cumhuriyeti’nin 15., Türkiye Cumhuriyeti’nin de 100. yılına denk gelen özel bir 14 Mart Tıp Hekimleri Bayramı tertipleme hazırlıklarını sürdürürken soğuk bir şubat sabahına Türkiye’den gelen acı haberle uyandık. Fazla vakit kaybetmeden diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yardım kampanyası başlattık. Diğer sivil toplum kuruluşları barınma ve giyecek malzemeleri toplarken biz de uzmanlık alanımız olan ilaç ve tıbbî malzeme toplamaya gayret gösterdik. Topladığımız malzemeleri Kosova’da görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla deprem bölgesine gönderdik. Yardım kampanyaları sona erdiğinde de biz yardım toplamaya devam ettik. Meslektaşlarımız ve Kosova halkından gelen nakdî yardımı da bu iki büyük depremde hayatını kaybeden hekim ve yardımcı tıp personelinin çocuklarının eğitiminde kullanılmak üzere vakfınıza bağışlıyoruz, dedi.

Dernek başkanından sonra söz alan vakıf başkanı Dr. Demet Başer, Kosova’dan gelen bu bağışın çok anlamlı olduğunu ve arzu edilen biçimde değerlendirileceğini belirtti. Bu bağış için vakıf üyeleri adına şükranlarını iletip her iki kuruluştaki meslektaş dayanışması ve işbirliğinin devam etmesini dilediğini ifâde etti.

Kosovaport

Read Previous

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 12 bin 300 oldu

Read Next

Dünya sporunun efsane ismi milli halterci Naim Süleymanoğlu, kabri başında anıldı