Kosova, Türk füzesi OMTAS ile güçleniyor: Eğitim verildi

Kosova Güvenlik Güçleri (FSK), OMTAS Tanksavar Füzesi için Roketsan yetkililerinden eğitim aldı. OMTAS, kısa süre önce KSF envanterine girmişti.

Mayıs 2023’te NATO bünyesinde gerçekleştirilen Defender Europe 2023 Tatbikatı sırasında, Kosova Güvenlik Gücü (FSK) envanterindeki OMTAS Füzesi ilk kez görüntülenmişti. Tatbikat kapsamında yapılan sergide OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Füzesi Lançeri ve eğitim füzesi görüldü.

KSF, OMTAS Tanksavar Füzesi operatörlüğü için Roketsan uzmanlarından eğitim aldı. Böylelikle KSF güçleri, artık OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Füzesini kullanabilir hale geldi.

Konuyla ilgili olarak FSK’dan yapılan açıklamada, “Türk savunma sanayiisi tarafından üretilen Roketsan “OMTAS” tanksavar silah sistemi için işletme ve bakım eğitimleri gerçekleştirildi. Eğitim, üretici firmanın eğitmenleri tarafından gerçekleştirildi ve bu sistemin hem çalışma şekli hem de bu ekipmanın bakımı ve depolanması için sunduğu birçok olanak hakkında bilgi edinme fırsatı sağlandı.” ifadelerine yer verildi.

savunmasanayi

Read Previous

Kosova’da Sırp ürünlerine yasak iki aydır sürüyor

Read Next

Türkiye-AB ilişkilerinde gündem, olumlu havayı sürdürme kararlılığı