Kosova Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Naser Ramadani, Kosova Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Serioepidemiyolojik Araştırma”nın sonuçlarına değindi.

COVİD-19 ile enfekte olan yeni vakaların daha çok 10 ila 29 yaş grubuna ait olduğunu gösterdiğini kaydeden Ramadani,  aşı nedeniyle 50 yaş üstü çok az sayıda kişiye koronavirüs bulaştığını söyledi.

Kosova’da SARS-CoV-2 enfeksiyonu için yaş tabakalı nüfusa dayalı “Seriepidemiyolojik araştırma sonuçları” başlığını taşıyan araştırma, Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yönetilen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün protokolüne göre elde edilen ön sonuçları içermektedir.

“ En çok etkilenen yaş grubu 30-39 yaş grubuydu ve son haftalarda, Delta varyantının doğası gereği 10 ve 19 ile 20-29 yaşlarına kadar inen yaş yapısında bir değişiklik fark ettik. Enfekte olan her 5 kişiden 1’i 10 ile 29 yaşları arasındadır. Bu da ileri yaşlarda başarılı aşılama gerçeğini tekrar ortaya koyuyor” şeklinde konuşan Ramadani,  büyük çoğunluğun  bir ve iki doz aşı olması nedeniyle, 50 yaşın üzerindeki hastaların COVİD-19’lu hastaların daha küçük bir yüzdesi olduğunu vurguladı.

Ramazani, Kosova’nın henüz kitlesel ya da toplu bağışıklığı sağlayamadığını belirtti.

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan, AB’den rekabet edebilirlik ve yenilikçilik için ilave 120 milyon avro destek alacak

Sonraki Haber

Balkanlar, son on yılın en büyük orman yangınlarıyla karşı karşıya