Kosova’nın Sırbistan plakalı araçlara yasak uygulaması ve sınıra özel polis kuvvetlerinin konuşlandırılmasıyla başlayan kriz, ikinci haftasına girdi.

Protesto amacıyla sınır geçiş noktalarına giden yolları barikatlarla kapayan Kosovalı Sırp göstericilerin eylemi halen devam ederken sınırın diğer tarafında Sırbistan ordusu Cuma gününden bu yana tank, savaş  uçakları ve helikopterlerle Kosova ve uluslararası topluma gözdağı veriyor.

NATO Genel Sekreteri Sırbistan ve Kosova liderleriyle görüştü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüştüğünü duyurdu. Pazar günü Twitter üzerinden yayınladığı açıklamada Stoltenberg, her iki tarafa da gerginliği düşürme, itidal ve diyaloga dönüş çağrısı yaptığını ifade etti. Stoltenberg, NATO barış gücü KFOR’un bölgenin güvenliğini sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Sırbistan’dan ültimatom: NATO’nun 24 saati var

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüşmesine ilişkin açıklamasında, “Biz birliklerimizle girmeyeceğiz. Herhangi bir şekilde barışa zarar vermek istemiyoruz. Barış en fazla ihtiyaç duyduğumuz şey. NATO’nun tepi göstermesi için 24 saat bekleyeceğiz. Eğer bu sürenin ardından halkımıza yönelik organize şiddet devam ederse Sırbistan tepki gösterecek. 1995 ve 2004 yılları arasında olanların tekrarlanmasına asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.  

Rama, Kosova’ya geliyor

Sırbistan-Kosova geriliminde Kosova’nın yüzde yüz haklı olduğunu söyleyen fakat Sırbistan’la diyalog çağrısında bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, bugün Kosova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Rama’ya Priştine ziyaretinde çok sayıda bakanın da eşlik etmesi bekleniyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan’ın Girit Adası’nda 5,8 büyüklüğünde deprem

Sonraki Haber

Sırbistan, Kosova ile sınır gerginliği konusunda NATO’nun tepkisini bekliyor