Kosova, Sırbistan ile tarihi anlaşma yapmaya hazır

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, RIDEA kurumu ve Norveç Büyükelçiliği tarafından örgütlenen “Kosova ile Sırbistan Arasında ‘Büyük Finaller’ Senaryoları” konferansına katıldı.

Konferansta yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, kurtuluş savaşının sona ermesinden tam yirmi,  Rambouillet Barış Konferansı’nın düzenlenmesinden ondokuz ve Brüksel müzakerelerin başlamasından yedi yıl geçtiğini, ancak Kosova ile Sırbistan arasında ilişkilerin siyasi olarak halen kurulmadığını ifade etti.

“Kosova sorununun çözümlenmesini hedefleyen tüm uluslararası süreçlerde  Kosova yönetimi Sırbistan ile siyasi anlaşma için hazırdı. Geçmişte birçok iyi fırsat, Kosova ve Sırbistan arasında siyasi ve tarihi düşmanlıklara son verilmesi adına Sırbistan yönetiminin siyasi iradesi yokluğunda onlarca yıl,  suçumuz ve sorumluluğumuz olmadan boşuna gitmiştir.” şeklinde değerlendirmede bulunan Thaçi, ağır savaş ve barış günlerinde olduğu gibi Kosova’da demokrasinin kurulduğu ve devlete sahip olduğumuz günlerde de Kosova tarafının Sırbistan ile büyük tarihi anlaşma yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Bu tür bir hazırlığın Sırbistan tarafından gösterilmediğni kaydeden Thaçi, Kosova siyaseti ile toplumunda  Sırbistan ile ilişkilerimizde halen tamamlanmayan işlerin sona ermesi için geniş mutabıklığın mevcut olduğunu bildirdi.

İki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesine dair bağlayıcı yasal anlaşmanın sağlanması gereğini dile getiren Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi panelde yaptığı konuşmada sözlerine daha şunları ekledi:

 “Bağlayıcı yasal bir anlaşmayla Sırbistan ile siyasi diyalogun sona erdirilmesi, iktidar ve muhalefet farklarını tanımayan Kosova’nın ulusal çıkarıdır. Bu ağır ve tarihi trajik süreçte olduğu gibi BMÖ, AB,  NATO Paktı ve diğer örgütlere üyelik yollarının açılmasında da bizler birlik içinde olmalıyız.”

Kosovahaber.net

Read Previous

Atina’da Türk Konsolosluğuna boyalı saldırı

Read Next

Uber Yunanistan’dan çekildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *