‘Kosova-Sırbistan anlaşmasına varılması kolay olmayacak’

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi,  Priştine’de düzenlenmekte olan  beşinci büyükelçiler  konferansında  yine  Kosova-Sırbistan  diyalogundan ve sınırların düzeltilmesi konusundan konuştu.

Thaçi, bu konferansta  Sırbistan ile nihai anlaşmaya varmanın çok zor olduğunu ve ihtimallerin çok az olduğunu belirtti, ancak  böyle bir anlaşmaya varmanın  Kosova’nın Sırbistan tarafından tanınması ve BMÖ üyeliğine kabul edilmesi halinde anlamı olacağını ileri sürdü.

Kosova-Sırbistan arasında yasal ve bağlayıcı bir anlaşmaya varılmasının kolay olmayacağını tekrarlayan Thaçi,  ancak  bunun Avroatlantik entegrasyonları yolunda ilerlemek için tek imkanı oluşturduğunu söyledi.

“Brüksel’de hiçbir zaman  sınır değişimi konusunun gündeme getirilmesine izin vermedik.  Bölünme olmayacak, toprak değişimi olmayacak, aynı zamanda icra yetkisine sahip Sırp Belediyeler Birliği olmayacak” şeklinde konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı,  ancak sadece sınırların düzeltilebileceğine vurgu yaptı.

Thaçi’ye göre, Makedonya ve Karadağ ile de sınır belirlenmesi kolay olmadı.

“Biz Kosova olarak  komşularımızla mükemmel ilişkiler kurduk.  Dolaysıyla  Sırbistan ile de iyi komşuluk ilişkilerini kurmak ve Avrupa’ya doğru ilerlemek istiyoruz” diyen Thaçi, şu anda  Kosova-Sırbistan arasında bir anlaşmaya varılması için uluslararası anın yaratıldığını ve bu anlaşmaya varılmasıyla  iki ülke arasında savaş faslının kapatılacağını kaydetti.

Thaçi, aynı zamanda  Preşova Vadisinin Kosova’yla birleşmesi konusunun gündeme getirilmesi zamanın da geldiğini sözleri ne ekledi.

 

Kaynak: Kosovahaber.net

Read Previous

Gümülcine’de kaçak göçmen taşıyan ticari araç tarlada yakalandı

Read Next

Yunanistan’da işsizlik son 7 yılın en düşük seviyesinde

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *