Kosova Savunma Bakanı Anton Quni, mevkidaşının daveti üzerine Türkiye Cumhuriyeti’ne dört günlük resmi ziyaret kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlerin ardından bugün, Türk Askeri Akademisi’ni ziyaret etti.

Bakan Quni Akademi Dekanı Prof. dr. Gültekin Yıldız ve Akademi Öğrenci Alayı Komutanı Tuğgeneral Gültekin Yaralı tarafından karşılandı.

Görüşmede  Bakan Quni, akademinin organizasyon yapısı, eğitim sistemi, misyonu, akademik kapasitesi, amacı ve temel görevleri hakkında ev sahiplerinden bilgi aldı. Ayrıca, şu anda bu akademide okuyan Kosova Güvenlik Kuvvetleri (FSK)  öğrencilerinin başarıları hakkında da bilgi verildi.

Bakan Quni, ev sahiplerini Türk askeri akademisinin başarılarından dolayı tebrik ederek, şu anda bu akademide eğitim gören Kosovalı öğrencilerin en yüksek kalitede mesleki ve akademik eğitimine olan bağlılıklarından dolayı şükranlarını ifade etti.

Bakan Quni, akademi liderliğiyle yapılan görüşmenin ardından bu akademide okuyan FSK öğrencileriyle bir araya geldi. Onlardan sonuçları, çalışma koşulları, zorlukları ve endişeleri hakkında bilgilendirildi.

Bu vesileyle, Bakan Quni, Kosovalı öğrencilerim  elde ettikleri başarılar ve mümkün olan en iyi sonuçları elde etme azmi ve kararlılıkları için tebrik etti.

Kara Harp Okulu, 4 yıllık bir askeri akademidir ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Üniversitesi’nin bir parçasıdır. Misyonu, Türk ordusu öğrencilerinin ve dünyanın farklı bölgelerinden ve kıtalarından 20’den fazla müttefik ve dost devletinin psiko-fiziksel ve akademik-mesleki gelişimidir.

2011 yılından itibaren ilgili bakanlıklar ve güçlerin anlaşma ve ikili işbirliği çerçevesinde, diğer harbiyelilerin yanı sıra, FSK öğrencileri de bu akademide eğitim görüyor.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

Tefeyyüz’de koronavirüs gölgesinde ilk gün heyecanı

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te savaş ve şiddet mağduru kadınların güçlenmesine destek