Kosova Sağlık Bakanı Vitia, Türkiye Sağlık Bakanı Koca ile bir araya geldi

İstanbul’da düzenlenen 9. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’na  katılan Kosova Sağlık Bakan Arben Vitia, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir araya geldi.

Bakan Vitia, görüşmede, Türk devletinin, Kosova’daki sağlık sektörüne verdiği sürekli destek ve katkılardan dolayı Bakan Koca’ya teşekkürlerini ifade etti.

“Sürekli yardımlarınız için teşekkür ediyorum ve bu vesileyle, Kosova’daki sağlık kurumlarında sunulmayan tıbbi hizmetler için Türk devletinin 100 hastaya ücretsiz tedavi yardımını vurgulamak istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile imzalayacağımız protokolü imzaladıktan sonra alacağımız destek ve teknik yardımdan dolayı teşekkür ederiz.

Bakan Vitia, bu toplantıda yaptığı açıklamada, sürekli işbirliğinin iki ülke ve halklarımız arasındaki bağları karşılıklı çıkarların tüm alanlarında güçlendireceğini umuyoruz. Sürekli yardımlarınız için teşekkür ediyorum ve bu vesileyle, Kosova’daki sağlık kurumlarında sunulmayan tıbbi hizmetler için Türk devletinin Kosovalı 100 hastaya sağlanan ücretsiz tedavi yapılmasından dolayı minnetarız” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile imzalayacakları protokolün yütülüğe girmesiyle  alacakları destek ve teknik yardımdan dolayı teşekkürlerini ifade eden  Vitia, görüşmede, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili kurumlarıyla düzenli işbirliği çerçevesinde, Kosova’da tedavin mümkün olmadığı durumlarda  Türkiye’de ücretsiz tedavi gören Kosovalı hasta sayısının artırılmasını talep etti.

Görüşmede ayrıca yürürlükteki mevzuat gereği ihtiyaç halinde ilaç ve sarf malzemeleriyle  desteklenme konusu ele alınarak,  Türkiye Cumhuriyeti’nde tıbbi hizmet alan Kosova vatandaşlarının, iki sağlık bakanlığı arasında prensip belgesi olarak “İyi Niyet Mektubu”na dayalı olarak elektronik reçete sistemine dahil edilme/kaydolma hakkının  tanınması üzerinde de duruldu.

Kosova’da sağlık sisteminin ihtiyaç duyduğu alanlarda, Türkiye’deki doktorların uzmanlığından yararlanılması amacıyla yılda bir kez düzenlenecek olan Kosova ile Türkiye arasında sağlık haftasının örgütlenmesi konusu da  ele alındı.

Türkiye’deki hastanelerde deneyimlerini alacak olan eksiği duyulan alanlarındaki uzmanların mesleki gelişimleri konusunda işbirliğinin devamı  görüşüldü,

Türkiye Cumhuriyeti’nin teknik uzmanlık ve insan kapasitesi yoluyla Sağlık Sigortası Fonu’na verebileceği yardımlardan da söz edildi.

Kosovaport

Read Previous

Kurti: Banjska’daki terör saldırısı Novi Sad suç grubu tarafından düzenlendi

Read Next

Batı Trakya Türklerinin mücadelesine odaklanan “Sadık Ahmet” filminin çekimleri sona erdi